Dla wielu młodych kobiet pierwsza wizyta u ginekologa bywa stresująca. Nie wiemy dokładnie, o co będzie pytał lekarz, jak będzie wyglądało badanie i czy będzie bolesne. Postaramy się jednak przygotować was na pierwszy raz u ginekologa i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Dlaczego warto chodzić do ginekologa regularnie?
Wbrew ciągle panującej opinii regularne badanie się pod kątem schorzeń i nowotworów narządów kobiecych nie jest zarezerwowane tylko dla kobiet dojrzałych. Profilaktykę powinny zacząć już młode kobiety, a rozpoczęcie regularnych wizyt u ginekologa jak najwcześniejszej pozwoli nie tylko uniknąć poważnych chorób, ale również może pomóc w wyeliminowaniu ewentualnych problemów z płodnością w przyszłości.
Oczywiście ciężko oczekiwać od szesnastolatki myślenia o swojej ewentualnej chęci posiadania dziecka. Jednak warto pamiętać, że życie jest przewrotne. Ponadto, jeśli nie przekonuje was kwestia posiadania dzieci, to zdrowie i długie życie już powinno.
Pierwsza wizyta u ginekologa
Tu też narosło wiele mitów, dlatego postaramy się je raz na zawsze obalić. Po pierwsze: dobrze wybierz ginekologa. To specyficzny rodzaj lekarza, dlatego ważne jest, żebyś go po prostu polubiła i zaufała mu. Nie warto kierować się płcią, a opiniami pacjentek. Istnieją portale takie jak np. znany lekarz, gdzie możesz zweryfikować umiejętności lekarza, oraz opinię na jego temat. Na to jak wygląda wizyta u ginekologa wpływa to, który raz do niego przychodzimy. Na pierwszej wizycie lekarz zapyta o:
- pierwszą miesiączkę
- choroby w rodzinie
- zażywane na stałe leki
- ewentualne choroby/alergie
- będzie pytał, czy masz jakieś pytania/wątpliwości, które może rozwiać.
- Możliwe, że zapyta o współżycie i ewentualną chęć korzystania z antykoncepcji
- stosowaną antykoncepcję hormonalną w przeszłości.
Następnie przejdzie do badania. Takie badanie ginekologiczne nie powinno nigdy wywoływać bólu. Jeśli coś cię boli, zgłoś to lekarzowi, powodem może być np. jakaś zmiana wymagająca diagnozy.
Właściwe będzie również pobranie próbki do badania cytologicznego oraz pokazanie ci, jak możesz samodzielnie badać sobie piersi pod kątem nowotworu.
Zostanie również wykonanie badanie usg dopochwowe. W razie wątpliwości, lub jakichś nieprawidłowości, lekarz poinstruuje cię co dalej. Jeśli jesteś młodą dziewczyną, rozpoczynająca współżycie, powinien również porozmawiać z tobą na temat uniknięcia niechcianej ciąży, czy chorób wenerycznych.
Jak się przygotować?
Przede wszystkim należy zadbać o higienę. Jeśli jesteś po pracy/szkole, u lekarza będzie możliwość odświeżenia się. Warto zabrać ze sobą chusteczki do higieny intymnej, chociaż ich stałe stosowanie może powodować częste infekcje.
Spisz sobie również wszelkie pytania na kartce, tak abyś o niczym nie zapomniała. Jeśli dostaniesz miesiączki, nie odwołuj wizyty. Prawdopodobnie lekarz cię nie zbada, jeśli krwawienie będzie znaczne, a ból doskwierający, ale dalej może przeprowadzić wywiad lekarski.
Nie krępuj się, badaj się
Pierwsza wizyta u ginekologa nie powinna być traumatyczna, a ubogacająca, dlatego nie krępuj się. Nie ma tematów tabu w gabinecie ginekologicznym, ani głupich pytań. Pierwsze badanie ginekologiczne ma przede wszystkim pozwolić lekarzowi oraz tobie zorientować się, w jakim stanie są twoje narządy rozrodcze i czy nie noszą jakiś patologicznych zmian. Jeśli jednak pierwsza wizyta u ginekologa nie była dla ciebie satysfakcjonująca to może to być znak, że powinnaś zmienić lekarza.