Młody wygląd skóry to, to o czym marzy wielu z nas. Niestety czas płynie i nie możemy zawsze wyglądać tak, jak w wieku dwudziestu paru lat. Z biegiem czasu nasza skóra starzeje się, tracąc na jędrności, pojawiają się pierwsze zmarszczki oraz oznaki starzenia. Na szczęście medycyna oraz kosmetologia wciąż idą naprzód próbując znaleźć sposoby na to jak nieco oszukać swoją metrykę i zachować młody wygląd na dłużej. Dziś, na podstawie sprawdzonych sposobów dermatologów pokażemy Wam co zrobić, by zapobiec starzeniu się skóry, a także wyjaśnimy, na czym polega ten proces i dlaczego tak ważne jest, by dbać o swoją skórę już od najmłodszych lat.
Dlaczego skóra się starzeje?
Starzenie się skóry jest nieuniknionym procesem, na który składa się wiele czynników zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. O ile predyspozycji genetycznych nie da się oszukać, można nauczyć się odpowiedniej pielęgnacji oraz podejmowania rozsądnych wyborów odnośnie stylu życia, które także mają wpływ na kondycję naszej skóry. Dzięki temu uda nam się opóźnić proces starzenia, bez konieczności użycia skalpela oraz skomplikowanych i drogich zabiegów upiększających.
Do najczęstszych przyczyn starzenia się skóry możemy zaliczyć kilka czynników, które mają kluczowy wpływ na jej kondycję, jednak zanim przyjrzymy się im dokładniej, musimy wyróżnić dwa podstawowe typy starzenia, czyli:
- Endogenne (wewnątrzpochodne) starzenie się skóry- wiążące się z wiekiem, zmianami hormonalnymi, czynnikami genetycznymi oraz wszystkim tym, co ma wpływ na naszą skórę od środka, czyli także dieta oraz nawodnienie organizmu.
- Egzogenne (zewnątrzpochodne) starzenie się skóry- to wszystko to, co z zewnątrz może wpływać na naszą skórę, czyli nieodpowiednia pielęgnacja, promieniowanie UV, zbyt mała ilość snu, nadmiar stresu, nadużywanie papierosów oraz alkoholu, a także zanieczyszczenia środowiska.
Objawy starzenia się skóry
Objawy starzenia się skóry mogą być różnorodne i zaliczyć do nich możemy zarówno zmiany wizualne, jak i odczucia w dotyku. Wśród najpowszechniejszych zmian na skórze, które świadczą o jej starzeniu, wyróżniamy:
- Zmarszczki i linie wyrazu, które zauważyć możemy najczęściej na czole, w okolicach ust oraz nosa. Występują najczęściej w miejscach, gdzie skóra jest najcieńsza, a dzieje się tak z powodu degradacji kolagenu, ubytku kwasu hialuronowego w organizmie, zmniejszenia aktywności gruczołów potowych i łojowych oraz osłabienie hydrolipidowej bariery naskórka. Zmarszczki dzielimy na powierzchniowe i głębokie, w zależności od głębokości oraz miejsca występowania.
- Zmniejszenie elastyczności i jędrności skóry, co można zauważyć po jej obwisłości, szczególnie w okolicach policzków, brody, żuchwy, doliny łez, a także powiek, gdzie najczęściej możemy zauważyć utratę sprężystości skóry. Zachodzą zmiany w owalu twarzy, który w latach młodzieńczych miał kształt trójkąta skierowanego do dołu, natomiast z biegiem lat schemat ten odwraca się, przez co twarz zaczyna wyglądać na zmęczoną i smutną.
- Niejednolity koloryt skóry i plamy starcze, które powstają wskutek zbyt długiej ekspozycji na słońce przez długi okres bez stosowania odpowiedniej ochrony. By móc temu zapobiec dermatolodzy radzą stosować na twarz kremy z filtrem SPF, nie tylko w podczas lata, ale w trakcie całego roku. Podczas opalania należy zwrócić szczególną uwagę na stosowane produkty i na całe ciało używać filtra SPF30, a na twarz SPF50, ponieważ skóra w tym obszarze na tendencję do znacznie szybszego starzenia i jest bardziej delikatna.
- Sucha skóra – między 25 a 50 rokiem życia ilość kwasu hialuronowego w naszej skórze drastycznie spada (nawet do 50%), czego powodem może być stres, zaburzenia hormonalne oraz szereg innych czynników zewnętrznych mających wpływ na jej kondycję. Dodatkowo wraz z wiekiem zmniejsza się także bariera hydrolipidowa, która zwiększa podatność na przesuszenie, a także działanie czynników zewnętrznych, czy pojawianie się stanów zapalnych. Należy więc zadbać o odpowiednie nawilżenie od zewnątrz i od wewnątrz za pomocą suplementacji zawierającej kolagen, a także kosmetyków posiadających w swoim składzie kwas hialuronowy, aktywne substancje o działaniu natłuszczającym, oraz produkty o przyjaznym składzie, w którym nie znajdziemy alkoholu, sztucznych barwników oraz substancji zapachowych mogących jeszcze bardziej wysuszyć skórę naszych twarzy.
- Rumienie i naczynka – młoda skóra ma tendencję do szybkiej regeneracji, natomiast z biegiem lat zanikają struktury lipidowe i białkowe naczyń krwionośnych, które mają kluczowy wpływ na ich odbudowę. Z upływem czasu powstawanie naczyń krwionośnych znacznie spowalnia, przez co może dojść do stałego utrwalenia się rumienia lub nawet powstania trądziku różowatego. Objawy te mogą nasilić się poprzez niewłaściwy styl życia (nieprawidłową dietę, promieniowanie UV, stres, zmiany temperatury lub niewłaściwą pielęgnację), co może skutkować obrzękiem, naciekami zapalnymi, wystąpieniem krost, lub nawet przerostów.
Profilaktyka przeciwstarzeniowa
Jeśli chcemy zachować młody wygląd naszej skóry, koniecznie musimy zacząć o nią dbać. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie właściwej pielęgnacji, należy jednak pamiętać o tym, że najlepiej zacząć stosować odpowiednie kosmetyki szybciej niż później. Aby właściwie zadbać o młodzieńczy wygląd skóry, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, dzięki którym będzie to możliwe.
Pierwszym z nich są kosmetyki odpowiednio dobrane do naszej cery oraz jej potrzeb. Skóra każdej z nas, na różnym etapie życia oraz podczas innych pór roku wymaga innej pielęgnacji. Jeżeli nie wiemy, czego dokładnie potrzebuje nasza skóra, najlepiej będzie udać się do dermatologa, który indywidualnie dobierze kosmetyki, podpowie, na jakie składniki powinniśmy zwracać szczególną uwagę oraz przyjrzy się naszym nawykom pielęgnacyjnym i podpowie, co zrobić, by polepszyć kondycję skóry.
Nawilżona skóra ma mniejszą tendencję do powstawania zmarszczek oraz podrażnień. Dbanie o prawidłowe nawilżenie jest niezbędnym krokiem w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. W tym celu należy korzystać z silnie nawilżających kremów, które w zależności od naszego wieku oraz potrzeb skóry powinno wzbogacić się o dodatkowe składniki ujędrniające, rozświetlające lub przeciwzmarszczkowe. Równie istotne jest zadbanie o skórę wokół oczu, która jest znacznie cieńsza, niż w innych obszarach twarzy i wymaga szczególnej pielęgnacji. Stosowanie kosmetyków dedykowanych tym okolicom zaleca się stosować już około 20 roku życia, by móc jak najlepiej zadbać o tę problematyczną strefę, która jest jedną ze starzejących się najszybciej.
Koniecznością przy zachowaniu młodej kondycji skóry jest ochrona przed promieniowaniem UV. Stosowanie filtrów na twarz to nie tylko nasz obowiązek podczas lata, ale również na przestrzeni całego roku, zwłaszcza gdy spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. Na rynku znaleźć można nowoczesne kosmetyki chroniące nie tylko przed promieniowaniem UV i UVB, ale także światłem podczerwonym (IR), a także światłem niebieskim emitowanym przez smartfony oraz ekrany komputerów, czyli HEV. Jeśli jesteśmy w temacie innowacyjnych rozwiązań, to istnieją również coraz bardziej popularne kremy, które chronią naszą skórę przed działaniem zanieczyszczeń oraz smogu. Unikalna formuła sprawia, że ich cząsteczki tak łatwo nie przylepiają się do naszych twarzy, tym samym niwelując negatywny wpływ zanieczyszczeń na skórę. Oczywiście kremy te, nie dadzą stuprocentowej ochrony przed zanieczyszczeniami, a najlepszym rozwiązaniem będzie regularne oczyszczanie twarzy po przyjściu do domu, tak by wspomóc odbudowę bariery hydrolipidowej, która może być zachwiana wskutek działania zanieczyszczeń powietrza.
Ważne jest także stosowanie antyoksydantów, które mają na celu zniwelowanie powstawania wolnych rodników. Stosowanie kosmetyków z witaminą C, czyli jednego z najbardziej skutecznych przeciwutleniaczy to sprawdzony sposób na odbudowę uszkodzonej bariery skóry, a tym samym przyczynić się do zachowania jej młodszego wyglądu i lepszej kondycji.
Właściwa pielęgnacja wieczorem oraz sen to sekret pięknej i młodej skóry, nie bez powodu skóra najlepiej regeneruje się właśnie wtedy. Z biegiem czasu skóra traci zdolności samonaprawcze, przez co należy ją wspomagać i w miarę możliwości spać jak najdłużej, a przed snem zastosować odpowiednie kosmetyki, które przyczynią się do jej regeneracji. Według badań osoby, które mało śpią, mają znacznie gorszą kondycję skóry oraz bardziej widoczne oznaki starzenia, dlatego warto zadbać o właściwą ilość snu i odpowiedni dobrane kosmetyki na noc, które pomogą w tym procesie.
Jeżeli potrzebujesz porady specjalisty, który pomoże Ci w dopasowaniu odpowiedniej dla twojej skóry pielęgnacji przeciwstarzeniowej, konieczny będzie dermatolog. Łódź oferuje szeroki wybór doświadczonych specjalistów, którzy zadbają o twoją skórę i sprawią, że będziesz wyglądać oraz czuć się znacznie młodziej.