Zdrowie

Wzdęcia i gazy w trakcie ciąży – jakich produktów unikać?

Powiększająca się w ciąży macica oraz szereg zmian hormonalnych sprawiają, że kobiety ciężarne są bardziej narażone na występowanie wzdęć niż ich rówieśniczki niebędące w ciąży. Ograniczanie w diecie produktów wzdymających to podstawowa metoda ochrony przed tą dolegliwością. Dowiedz się, jakie pokarmy warto wyeliminować. [1]

Rośliny strączkowe

Fasola, ciecierzyca, bób, soczewica i groch – to podstawowe rośliny należące do tej kategorii. Zawierają one węglowodany, które nie są trawione przez ludzkie enzymy trawienne. Stają się pożywką dla bakterii prowadzących procesy fermentacyjne w jelicie, czego efektem jest nadprodukcja gazów.

Cebula i warzywa cebulowe

Nadmiar surowej cebuli w diecie ciężarnej, podobnie jak czosnku i szczypioru, może przyczyniać się do powstawania wzdęć. Są one bogate w fruktanty, czyli rodzaj cukru, który stanowi pożywkę dla bakterii jelitowych. Ich spożywanie także prowadzi do wzdęć.

Smażone i tłuste potrawy

Przewód pokarmowy kobiety ciężarnej pracuje leniwie. Pokarmy smażone na głębokim oleju i żywność typu fast food mają działanie dodatkowo spowalniające perystaltykę całego przewodu pokarmowego i trawienie. Wydłuża się czas kontaktu resztek pokarmowych z bakteriami jelitowymi, co skutkuje nadprodukcją gazu.

Słodkie i gazowane napoje

Zawarty w gazowanych napojach gaz, czyli dwutlenek węgla, wypełnia jelita i prowadzi do dyskomfortu. Choć cząsteczki gazu w napoju są niewielkie, to w przewodzie pokarmowym mogą łączyć się w większe skupiska, co dodatkowo nasila dolegliwości.

Obecne w napojach słodziki są zwykle trawione przez ludzki organizm i mogą być wchłaniane przez przewód pokarmowy. W kupnych napojach jest jednak tak dużo cukru, że organizm nie nadąża z jego wykorzystywaniem. Niewchłonięte cukry są fermentowane przez bakterie jelitowe.

Produkty mleczne

Ich spożywanie będzie problematyczne dla kobiet, które mają nietolerancję laktozy. Spożywanie mleka i jego przetworów może prowadzić do dolegliwości bólowych brzucha, biegunek i wzdęć. Nawet jeśli przed ciążą dobrze tolerowałaś laktozę lub objawy jej nietolerancji były niemal niezauważalne, to podczas ciąży sytuacja może ulec zmianie.

Jak zmniejszyć wzdęcia i gazy w ciąży?

Przede wszystkim unikaj w codziennej diecie pokarmów, o których wiadomo, że przyczyniają się do wzdęć i gazów.

Co jeszcze możesz robić dla poprawy swojego samopoczucia?

  • Obróbka warzyw przed spożyciem. Dobrze sprawdzi się moczenie i kilkukrotne płukanie rośli strączkowych. Gotowanie może zmniejszyć właściwości wzdymające warzyw.
  • Stosowanie przypraw w o działaniu wiatropędnym. Bazylia, tymianek, majeranek i kolendra mogą zapobiegać wzdęciom i wspomagać trawienie.
  • Jedz błonnik. Znajdziesz go m.in. w pełnoziarnistych produktach oraz surowych warzywach. W połączeniu z dobrym nawodnieniem (minimum 2 l wody dziennie) wspomaga perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom i zmniejsza wzdęcia.
  • Ruszaj się. Jeśli nie masz do tego przeciwwskazań związanych ze stanem zdrowia, przez cały okres ciąży pozostań aktywna na miarę swoich możliwości.
  • Sięgnij po preparat na wzdęcia. Lek z symetykonem może być stosowany przez kobiety w ciąży. Rozbija duże pęcherzyki gazu uwięzione w jelitach na mniejsze cząstki, co pozwala szybciej uwolnić się od wzdęć. [2], [3], [4]

Zmiana przyzwyczajeń dietetycznych, ruch i lek na wzdęcia z apteki zwykle wystarczają, żeby uwolnić się od dolegliwości związanych z nagromadzeniem gazów w jelitach. Jeśli problem nie ustępuje lub nasila się pomimo tych działań – zgłoś się na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu.

 

Bibliografia

[1]       G. H. (red) Bręborowicz i K. Czajkowski, Położnictwo – Tom 1, III., t. 1. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020.

[2]       S. Njoumi, M. Josephe Amiot, I. Rochette, S. Bellagha, i C. Mouquet-Rivier, „Soaking and cooking modify the alpha-galacto-oligosaccharide and dietary fibre content in five Mediterranean legumes”, International Journal of Food Sciences and Nutrition, t. 70, nr 5, s. 551–561, lip. 2019, doi: 10.1080/09637486.2018.1544229.

[3]       B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

[4]       „Symetykon – możliwe zastosowania w praktyce klinicznej i samoleczeniu”. Dostęp: 18 sierpień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.termedia.pl/poz/Symetykon-mozliwe-zastosowania-w-praktyce-klinicznej-i-samoleczeniu,43212.html

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button