Peeling fenolowy to jeden z wielu dostępnych zabiegów medycyny estetycznej na twarz, który znacząco poprawia wygląd skóry. To jeden z najstarszych zabiegów tego typu, którego formuła oparta jest na fenolu i przez lata była udoskonalana. Ze względu na niesamowite efekty nazywany jest eliksirem młodości.
Czym jest peeling fenolowy?
Peeling fenolowy zaliczamy do peelingów głębokich, dlatego może być wykonywany wyłącznie przez lekarza. To najgłębiej i najsilniej działający peeling chemiczny.
W skład peelingu wchodzi przede wszystkim roztwór fenolu. W silniejszych wersjach występuje w stężeniu około 60%, natomiast w delikatniejszych – około 15% lub 30%.
Oprócz tego w skład peelingu fenolowego wchodzą składniki chemiczne i roślinne, takie jak kwas TCA, kwas askorbinowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy, kwas fitowy oraz kwas cytrynowy.
Jak przebiega zabieg peelingiem fenolowym?
Zabieg jest poprzedzony konsultacją lekarską i szczegółowym wywiadem oraz omówieniem jego przebiegu. Sam zabieg trwa około 1-1,5 godziny. Na początek twarz jest dokładnie myta i odtłuszczona preparatem alkoholowym z acetonem.
Następnie oczy są zakrapiane wazeliną oftalmiczną, by chronić je przed zapachem fenolu i nadmiernym łzawieniem. Fenol nakładany jest partiami – najpierw na obszar wokół ust, następnie wokół oczu i na koniec na okolice całej twarzy.
Zazwyczaj nakłada się dwie warstwy peelingu, w zależności od tego, jak twarz reaguje na zabieg. Niekiedy konieczne jest nałożenie nawet czterech warstw. Na koniec na twarz nałożony zostaje pozabiegowy krem, nad ustami okluzja, a dodatkowo stosuje się sproszkowany bizmut, który działa antyseptycznie.
Jakie efekty daje peeling fenolowy?
Celem zastosowania peelingu fenolowego jest głębokie złuszczenie, a następnie odtworzenie warstw skóry, uzyskując widoczne odmłodzenie. Do najważniejszych efektów zaliczamy znaczną redukcję głębokich zmarszczek, likwidację głębokich przebarwień, blizn potrądzikowych, a nawet zmian nowotworowych.
Peeling fenolowy z powodzeniem zastąpi lifting chirurgiczny, gdyż pozwala uzyskać widoczne napięcie, ujędrnienie i ściągnięcie skóry. Można go stosować na całą twarz lub okolice szczególnie problematyczne, na przykład wokół ust czy w okolicach oczu.
Peeling fenolowy daje naprawdę spektakularne efekty, które utrzymują się przez wiele lat. Są nawet lepsze niż te uzyskane po zabiegu liftingu twarzy i chirurgicznego odmłodzenia skóry. Dlatego jest to jeden z najchętniej wybieranych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Peeling fenolowy zalecany jest w przypadku głębokich zmian skórnych, z którymi nie radzą sobie inne, mniej intensywne metody. Szczególnymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są:
- płytkie i głębokie zmarszczki, bruzdy i załamania skóry,
- posłoneczne uszkodzenia skóry,
- rogowacenie słoneczne skóry,
- fotostarzenie skóry,
- znamiona naskórkowe,
- zespół nabłoniaków znamionowych,
- zaburzenia pigmentacji skóry (bielactwo, przebarwienia poinfekcyjne, piegi, melazma, plamy soczewicowate),
- skóra pergaminowa,
- skóra cienka, która utraciła sprężystość i elastyczność (proces rewitalizacji skóry),
- cheiloplastyka (korekcja górnej wargi),
- blepharoplastyka powiek górnych i dolnych.
Ze względu na głębokie i silne działanie, do przeprowadzenia peelingu fenolowego istnieją też pewne przeciwwskazania. Są to:
- alergia, nadwrażliwość na składniki peelingu,
- zmiany zapalne i infekcje twarzy,
- aktywna opryszczka,
- świeże rany lub blizny pozabiegowe mające mniej niż 6 miesięcy,
- przeprowadzone zabiegi laserowe lub stosowanie izotretynoiny w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
- kuracja retinoidami,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroba nowotworowa,
- ciąża i okres laktacji.
Ile to kosztuje?
Koszt peelingu fenolowego zależy od tego, na ilu okolicach twarzy chcemy go wykonać. Zabiegi na całą twarz mogą kosztować nawet 7000 złotych. Nie jest to mała kwota, niemniej efekty są gwarantowane i długotrwałe. W przypadku poważnych niedoskonałości skóry warto wybrać tę metodę leczenia.
Optymalnym rozwiązaniem może być wzięcie pożyczki gotówkowej na cele medyczne w MediRaty. Dzięki temu możesz od razu przystąpić do zabiegu i cieszyć się jego efektami, a pożyczkę spłacać w dogodnych ratach.