Problemy z koncentracją często są lekceważone. Trudności w skupieniu się zwykle tłumaczone są stresem, zmęczeniem czy osłabieniem. Tymczasem może to być symptom poważnej choroby, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Sprawdź, jak objawia się demencja naczyniowa oraz choroba Alzheimera – pozwoli to na szybkie podjęcie leczenia.
Można wskazać wiele przyczyn problemów z koncentracją. Zwykle ma to związek z:
- przepracowaniem,
- brakiem czasu na odpoczynek,
- niedostateczną ilością snu,
- brakiem aktywności fizycznej,
- silnym stresem.
Okazuje się jednak, że trudności w skupieniu się mogą zwiastować poważniejsze choroby. Mowa o Alzheimerze oraz otępieniu naczyniowym.
Choroba Alzheimera – co ją sygnalizuje?
Choroba Alzheimera to choroba zwyrodnieniowa mózgu, która – w miarę postępowania – uniemożliwia całkowite funkcjonowanie w codziennym życiu[1]. Jej pierwsze objawy można łatwo zlekceważyć, ponieważ schorzenie to zaczyna się całkiem niewinnie. Trudności z koncentracją oraz chwilowe ubytki w pamięci zwykle nie kojarzą się od razu z chorobą Alzheimera.
W pierwszej fazie pojawiają się sporadyczne incydenty zaburzeń pamięci, dopiero z czasem pojawiają się zaburzenia językowe oraz zaburzenia wzrokowo-przestrzenne. W stadium umiarkowanym dochodzi do narastających zaburzeń zachowania, mogą także wystąpić urojenia. Natomiast stadium zaawansowane to zaburzenia ruchowe, które skutkują utratą kontroli nad własnym ciałem oraz możliwością komunikowania się z otoczeniem[2].
Otępienie naczyniowe – jak się objawia?
Otępienie naczyniowe jest najczęściej wynikiem niedokrwienia mózgu. Ponadto wyróżnia się jeszcze:
- otępienie podkorowe (np. zawały zatokowe, leukoarajoza),
- otępienie typu alzheimerowskiego z objawami uszkodzenia naczyniowego[3].
Częściej dotyczy osób:
- w podeszłym wieku,
- chorujących na cukrzycę,
- zmagających się z nadciśnieniem tętniczym,
- po przebytym więcej niż jednym udarze mózgu[4].
Wśród sygnałów, które mogą wskazywać na tego rodzaju otępienie, wymienia się nie tylko zaburzenia pamięci. Bardzo często pojawiają się zaburzenia funkcji wykonawczych, co objawia się trudnością w zrealizowaniu złożonej aktywności. Może to wskazywać na problemy z koncentracją, co utrudnia rozpoznanie i nie sprzyja dalszemu poszukiwaniu przyczyn.
Poważnym chorobom można zapobiegać
Rokowania w chorobie Alzheimera i otępieniu naczyniowym nie są dobre – z uwagi na postępujący i nieodwracalny charakter zmian. Warto jednak pamiętać, że można zmniejszyć ryzyko rozwoju tych chorób, podejmując odpowiednie działania profilaktyczne.
1. Zadbaj o prawidłową dietę
Chociaż zdrowa dieta kojarzy się głównie z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, ma wpływ również na funkcjonowanie mózgu oraz jego kondycję w przyszłości.
Aby zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera oraz otępienia naczyniowego, warto zadbać o właściwy sposób odżywiania się. Taki, który jest również korzystny dla serca. Należy bowiem pamiętać, że ten sam system naczyń krwionośnych zaopatruje zarówno serce, jak i mózg[5].
W prewencji chorób otępiennych ogromną rolę odgrywają przede wszystkim niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 – ze szczególnym akcentem na kwas dokozaheksaenowy. Dlaczego? Badania naukowe dowodzą, że niedostateczna ilość DHA w diecie nie wpływa korzystnie na pracę mózgu. U osób, u których stwierdzono chorobę Alzheimera, stężenie kwasu dokozaheksaenowego jest niższe w porównaniu do osób zdrowych[6].
Dobrym źródłem DHA są ryby morskie. Zaś osoby, które ich nie spożywają, mogą sięgnąć po miękką margarynę do smarowania, np. Optima Neuro. Zawiera ona olej z mikroalg morskich – naturalne źródło kwasu dokozaheksaenowego.
2. Zwiększ aktywność fizyczną
Czy wiesz, że aktywność fizyczna wpływa korzystnie nie tylko na ogólną kondycję organizmu? Systematyczny trening (realizowany częściej niż 3 razy w tygodniu, o umiarkowanej intensywności) pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju otępienia[7].
Nie lekceważ problemów z koncentracją. Być może w ten sposób organizm wysyła ci sygnały, które mają zwrócić twoją uwagę na funkcjonowanie mózgu.
[1] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera [2] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera [3] Praca poglądowa; Obraz kliniczny i różnicowanie otępienia naczyniowego; Udar Mózgu 2004, tom 6, nr 1; Copyright © 2004 Via Medica ISSN 1505–6740 [4] https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/74307,otepienie-naczyniopochodne [5] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/choroby-neurodegeneracyjne/dieta-zmniejszajaca-ryzyko-demencji/ [6] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/194938,dieta-w-chorobie-alzheimera [7] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera