Powodem wielu problemów zdrowotnych jest stres powodujący często nadmierne pobudzenie, drżenie rąk, pocenie się czy nawet występowanie zaburzeń lękowych. Statystyki mówią, że co druga osoba, odczuwa częste napady złości, stresu lub agresji w ciągu dnia. Z czasem, jeśli stres utrzymuje się przez długi czas, doprowadzić on może do znacznego obniżenia nastroju, a niekiedy również do zaburzeń depresyjnych.
Stres może też prowadzić do poważnych problemów żołądkowych, duszności i kołatania serca, zmniejszenia się odporności, zaburzając pracę wielu układów w naszym ciele.
Nadmiar stresu w codziennym życiu odbija się również niekorzystnie na psychice. Pogarsza samopoczucie, wywołuje agresję, a nawet obniża samoocenę. W początkowych fazach chorób wywołanych stresem możemy dopomagać sobie lekami uspokajającymi bez recepty, którymi są dostępne w aptekach preparaty ziołowe.
Czym wyróżniają się leki uspokajające dostępne bez recepty?
Leki na uspokojenie bez recepty przeważnie bazują na naturalnych składnikach roślinnych. Ich zaletą, jest relatywnie mała ilość skutków ubocznych, jaką możemy zaobserwować w porównaniu z innymi lekarstwami syntetycznymi. Pod względem działań niepożądanych leki uspakajające bez recepty to środki o znikomej inwazyjności. Możemy je zakupić pod różnymi postaciami, najczęściej w formie tabletek i syropów, ale też jako krople czy proszki uspokajające.
Jakie surowce znajdują się w lekach uspokajających?
Wśród surowców roślinnych o udowodnionym działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym wyróżniamy:
- Zioła o działaniu uspokajającym takie jak Chmiel zwyczajny Lawenda lekarska czy Męczennica cielista,
- Zioła o działaniu przeciwdepresyjnym. Do nich należy dziurawiec zwyczajny oraz Szafran uprawny,
- Zioła stosowane w problemach z bezsennością. Są nimi: Melisa lekarska, a także Kozłek lekarski.
- Kozłek nazywany walerianą, to roślina stosowana od dawna w lecznictwie. Przyjmowana w postaci naparów lub wyciągów zwalcza niepokój, stany zdenerwowania, napięcia i pobudzenia nerwowego. Działa rozluźniająco i zmniejsza trudności w zasypianiu. Innymi najczęściej wykorzystywanymi surowcami roślinnymi w lekach uspakajających bez recepty są: waleriana, melisa lekarska, żeń-szeń, dziurawiec i lawenda, mięta pieprzowa, szyszki chmielu, kwiatostan lipy, ashwaganda. Wśród leków uspokajających dostępnych bez recepty znajdują się również preparaty magnezowe z witaminą B6, działające wyciszająco czy odprężająco.
Odpowiedni preparat powinien zawierać powyższe surowce, gdyż posiadają one udowodnione działanie uspokajające, przeciwdepresyjne i ułatwiające zasypianie. Skuteczniejsze działanie mają zdecydowanie produkty o statusie leku, a nie zaś suplementu diety.