Młode psy mają szczególne wymagania żywieniowe i nie należy podawać im tego samego rodzaju karmy, jaką podaje się psom dorosłym. Menu szczeniaka powinno być nie tylko łatwe do przyswojenia przez dopiero rozwijający się przewód pokarmowy zwierzęcia, ale także bogatsze w białko niezbędne do budowy mięśni i organów wewnętrznych. Karma dla szczeniąt powinna zawierać tłuszcz zwierzęcy będący źródłem energii oraz mikroskładniki, takie jak fosfor i wapń.
Kiedy zacząć podawać psu pierwszą karmę?
Do około 3-4 tygodnia życia szczenięta żywią się wyłącznie mlekiem matki. Dopiero gdy nieco podrosną i ich układ pokarmowy zacznie lepiej funkcjonować, należy stopniowo, w małych ilościach, zacząć podawać im specjalny rodzaj suchej i zmiękczonej (namoczonej) lub mokrej karmy dla szczeniąt. Większość producentów żywności dla domowych czworonogów ma swojej ofercie zarówno karmy suche, jak i mokre dla młodych psów. Różnią się one od siebie nie tylko smakiem, ale i składem bazującym na innych rodzajach użytych do ich produkcji gatunków mięsa. Każda pełnoporcjowa karma dla szczeniąt jest jednak pożywieniem bogatszym w białko i tłuszcz niż dowolny typ karmy dedykowanej psom dorosłym.
Karma sucha czy mokra?
W sprzedaży dostępne są zarówno suche, jak i mokre karmy dla szczeniaków. Karmy mokre są lepszym wyborem w przypadku najmłodszych zwierząt, które mogą mieć trudności z pogryzieniem i strawieniem twardych granulek. Mokre karmy są również bardziej aromatyczne niż suche i lepiej przypominają naturalny pokarm, dzięki czemu małe pieski chętniej je pobierają. Dużą zaletą karm mokrych sprzedawanych w saszetkach jest także prosta forma aplikacji oraz ich jednoporcjowy charakter. Saszetkę wystarczy otworzyć i całą zawartość umieścić w psiej miseczce. Karmy suche są jednak tańsze i mają większą gęstość kaloryczną. Sucha karma dla szczeniąt jest dobrym wyborem dla piesków nieco większych. Oczywiście również maluchom można podawać tego typu karmę. Wcześniej twarde granulki warto jednak namoczyć w wodzie, dzięki czemu karma zmięknie i piesek nie będą miał problemu z jej zjedzeniem.
Szukając dobrej jakości karmy dla szczeniaka, warto rozglądać się wśród produktów pełnoporcjowych bazujących na czystym mięsie, podrobach i tłuszczu zwierzęcym, z możliwie małą ilością roślinnych wypełniaczy, zwłaszcza ziaren zbóż. Dobra karma dla młodego psa powinna mieć dużo kalorii i wysoką zawartość białka zwierzęcego. Ważne również, by w jej składzie znajdował się fosfor i wapń, czyli pierwiastki odpowiedzialne za mocne kości i zęby.