Pozostałe

Jak ochronić psa przed kleszczami? Czy po każdym ukąszeniu powinien zobaczyć go weterynarz?

Ruch to zdrowie, także w przypadku czworonogów. Często właściciele psów, żeby ich pupil mógł się porządnie wyszaleć i wybiegać, zabierają go na spacer na łąkę, do parku lub do lasu.

Należy jednak pamiętać, że tam, w wysokich trawach, kryje się niby niepozorny pajęczak, którego ślina może spowodować ogromnie spustoszenie w organizmie Twojego kudłatego przyjaciela. Mowa oczywiście o kleszczu. Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne? Jak zabezpieczyć psa przed ich atakiem i co robić jeśli dojdzie do ukąszenia? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Dlaczego kleszcze są takie niebezpieczne?

Co prawda samo ukąszenie przez kleszcza nie niesie dla psa żadnych negatywnych skutków. Mało tego! Jest całkiem prawopodobne, że czworonóg nawet tego ukąszenia nie poczuje, ponieważ ślina tego insekta zawiera substancje znieczulające. Zagrożenie niosą za sobą możliwe choroby odkleszczowe, które ten niewielki pajęczak może przenosić. Najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze to:

  • Borelioza — to najczęstsza choroba wywoływana przez bakterie zawarte w ślinie kleszczy. Choroba ma niezwykle ciężki, wielofazowy przebieg i może prowadzić m.in. do zapalenia stawów, zapalenia mięśnia sercowego oraz kłębuszkowego zapalenia nerek. Uwaga — weterynarze ostrzegają! Objawy choroby mogą wystąpić nawet po kilku miesiącach od ukąszenia!
  • Babeszjoza — najgroźniejsza wśród chorób odkleszczowych u psów. Objawy u czworonoga pojawiają się po 10-21 dniach od ukąszenia. Choroba może prowadzić do niewydolności nerek, a także uszkodzenia wątroby.
  • Anaplazmoza — ze względu na zróżnicowane objawy, trudna do zdiagnozowania. U psów najczęściej objawia się gorączką, utratą apetytu, wymiotami i biegunką. Ze względu na bóle stawów pies może mieć trudności w poruszaniu się.
  • Kleszczowe zapalenie mózgu — choroba niezbyt często dotykająca psy. Podczas przebiegu TBE dochodzi do zapalenia mózgu, a także uszkodzenia nerwów.

Ochrona psa przed kleszczami

Niestety w Polsce, jedynym szczepieniem dla psów, zapobiegającym chorobom odkleszczowym, jest szczepionka na boreliozę, jednakże nie zabezpiecza ona zwierzaka przed chorobą, a jedynie łagodzi jej

skutki. Ponieważ każdy pies jest inny, o podaniu szczepienia decyduje weterynarz.

Najlepszą profilaktyką w przypadku chorób odkleszczowych jest ochrona psów przed kleszczami za pomocą specjalistycznych środków odstraszających. Przed wyborem konkretnego środka, poleca się o opinie zapytać świadczącego usługi weterynaryjne lekarza weterynarii, najlepiej takiego, który zajmuje się kompleksowym leczeniem czworonogów, ma duże doświadczenie i dobre opinie (np. https://www.levet.pl).

Wśród najczęściej stosowanych znajdują się:

  • Krople typu spot-on — podawane bezpośrednio na skórę zwierzaka. Czas działania to około 3 tygodnie.
  • Spraye na kleszcze — nadają się również dla szczeniąt. Czas działania jest podobny, jak w przypadku kropli.
  • Obroże odstraszające kleszcze — najwygodniejsze w użyciu. Czas działania to nawet 8 miesięcy. Mogą jednak być nieskuteczne u psów z długą, gęstą sierścią.

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli niestety znajdziesz u swojego psa tego niechcianego pasażera na gapę, przede wszystkim nie panikuj. Chwyć kleszcza za pomocą specjalistycznej pęsety (dostępne w każdej aptece) i wykręć go (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Upewnij się, że usunąłeś całość, a następnie miejsce ukąszenia zdezynfekuj środkiem odkażającym.

Jeśli nie jesteś pewien, że udało i Ci się usunąć całego kleszcza, zabierz swojego pupila do weterynarza.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button