Dobre pończochy przeciwżylakowe to inwestycja w Twoje zdrowie. Najlepsze modele są dostępne w wielu atrakcyjnych wersjach kolorystycznych i ładnie układają się na nogach. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak dbać o pończochy przeciwżylakowe, żeby posłużyły Ci jak najdłużej!
Prawidłowe zakładanie i ściąganie pończoch przeciwżylakowych
Pończochy przeciwżylakowe są zrobione z delikatnego i elastycznego materiału. Jeśli chcesz, żeby dobrze prezentowały się przez lata, musisz prawidłowo je zakładać i ściągać. Aby uchronić materiał przed uszkodzeniem do zakładania i ściągania pończoch przeciwżylakowych zdejmij pierścionki, zegarek i bransoletki. Jeśli masz długie paznokcie, załóż rękawiczki gumowe. Z ich pomocą łatwiej Ci będzie włożyć i naciągnąć pończochy, a jednocześnie ryzyko ich uszkodzenia zostanie znacząco zminimalizowane.
Pończocha przeciwżylakowa to element ubioru, który należy zakładać rano przed wstaniem z łóżka lub po kilkunastominutowym leżeniu z nogami ułożonymi powyżej poziomu głowy. Celem tej czynności jest zapobieganie pojawieniu się obrzęków. Wówczas założenie pończoch przeciwżylakowych będzie zdecydowanie prostsze i zajmie Ci mniej czasu.
Podczas zakładania i ściągania pończoch przeciwżylakowych ważne jest również, aby wykonywać wszystkie czynności powoli i nie ciągnąć materiału na siłę. Za mocne pociągnięcia mogą doprowadzić do rozciągnięcia tkaniny, co sprawi, że nie będzie już prawidłowo spełniała swojej funkcji.
Pranie i suszenie pończoch przeciwżylakowych — jak robić to poprawnie?
Pończochy przeciwżylakowe to produkty przeznaczone do noszenia przez cały dzień. Dlatego trzeba wyjątkowo zadbać o ich czystość. Poszczególne modele są wykonane ze specjalnego materiału, którego struktura jest tak zaprojektowana, aby umożliwiała uzyskanie preferowanego stopnia kompresji. Z tego względu specjaliści zalecają, aby pończochy przeciwżylakowe prać ręcznie, najlepiej w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza. Do tego celu najlepiej użyć delikatnego detergentu o neutralnym zapachu. Świetnym wyborem będzie na przykład szare mydło.
Pończochy przeciwżylakowe po wypłukaniu trzeba delikatnie odsączyć z nadmiaru wody. Pod żadnym pozorem nie należy ich wykręcać. Tego materiału nie można też suszyć w wysokiej temperaturze, ponieważ może ona uszkadzać włókna. Najlepiej robić to w temperaturze pokojowej.
Jak często wymieniać pończochy przeciwżylakowe?
Wyroby uciskowe zużywają się pod wpływem intensywnego użytkowania. Dlatego osoby korzystające z pończoch powinny pamiętać o ich regularnej wymianie. Przy normalnym użytkowaniu wyroby te tracą swoje właściwości po ok. 6 miesiącach. Jeśli zauważysz, że ucisk jest mniejszy niż dotychczas, możesz też zamówić nową parę pończoch wcześniej.
Prawidłowa pielęgnacja pończoch przeciwżylakowych sprawi, że kuracja będzie skuteczna i szybciej przyniesie widoczne rezultaty. Pamiętaj również, aby tego rodzaju produkty zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta.