Długa, epicka broda nie jest częstym zjawiskiem i mężczyźni, którzy chcą się wyróżnić mogą wybrać taki zarost. Jednak, aby dobrze się prezentował należy o niego odpowiednio dbać. W ten sposób można wykreować wizerunek drwala albo XIX wiecznego gentlemana w zależności od sposobu jej stylizacji.
Jaką brodę wybrać?
Na pewno eleganckim wyborem będzie broda o zaokrąglonym kształcie. Z kolei dla miłośników bardziej hipsterskiego stylu sprawdzi się szpiczasta broda, jednak długą brodę, podobnie jak tę krótką należy dopasować do kształtu twarzy. Długie brody zaokrąglone mogą pasować mężczyzną o łagodniejszych rysach, z kolei te szpiczaste podkreślą ostrzejsze rysy twarzy. Jednak dziś nie będziemy zajmować się kwestią doboru odpowiedniej długiej brody, a jej pielęgnacją. W końcu nie powinna być „sianowata” i skołtuniona. Już teraz zdradzimy Wam, że proces zapuszczania epickiej brody może trwać nawet rok.
Wybierz zestaw do golenia
Na pewno musicie zaopatrzyć się w zestaw do golenia. Będzie to niezbędny element, w końcu musicie pozbywać się niechcianego zarostu choćby z linii policzków. Długa broda może mieć różny profil i zaczynać się na linii żuchwy albo już na poziomie policzków. Stąd dobra maszynka do golenia, a także krem do golenia będą absolutnym must have. Możesz również zaopatrzyć się w wyprofilowany grzebień, który ułatwi ci utrzymywanie równo wygolonych boków brody. Postaw też na pędzel do golenia z włosiem borsuka typu Silver Tip albo syntetycznym, które je świetnie imituje. Dzięki niemu nakładanie kremu będzie proste i szybkie. Jednocześnie wykonasz delikatny peeling twarzy.
Zaopatrz się w olejek do brody i kartacz na początku
Początki zapuszczania długiej brody są trudne, bo skóra swędzi i mogą pojawiać się też podrażnienia. Jednak te dolegliwości można zniwelować stosując codziennie olejek do brody. Doskonale nawilża skórę pod brodą, jak i same włoski i niweluje uczucie swędzenia. Warto rozprowadzać go przy użyciu kartacza do brody, czyli specjalnej szczotki z ręcznie układanym włosiem. W ten sposób dodatkowo peelinguje się skórę i pobudza krążenie. Dzięki temu olejek do brody może wniknąć w głębsze warstwy skóry. Warto wybrać taki o najbardziej pasującej, przyjemnej nucie zapachowej, a tych do wyboru jest wiele. Może być to np. kompozycja zapachu drzewnego, waniliowego i tytoniowego albo drzewa sandałowego, jaśminu i bergamotki. Olejek do brody ułatwia rozczesywanie brody i nadaje jej blask.
Do długiej brody wybierz balsam do brody i grzebień z odpowiednim rozstawem zębów
Gdy długa broda ma już kilka centymetrów długości, to można sięgnąć po balsam do brody, który ułatwi rozczesywanie kołtunów na brodzie, a jednocześnie zapewni uczucie nawilżenia na długo. Jednocześnie nie jest to produkt, który powoduje nadmierne natłuszczenie brody. Warto go rozprowadzać przy użyciu grzebienia do brody. Tutaj bardzo ważny jest odpowiedni rozstaw zębów, który umożliwia łatwe rozczesywanie. Dobrze sprawdzają się grzebienie wykonane z drewna dębowego czy egzotycznego ale można też postawić na modele metalowe czy z tworzywa sztucznego. Ważne, by grzebień zapobiegał elektryzowaniu się włosków na brodzie.
O czym jeszcze pamiętać przy pielęgnacji długiej brody?
Każdą brodę trzeba myć i to przy użyciu dedykowanego szamponu i odżywki do brody. Włosy na brodzie podobnie jak te na głowie wymagają regularnego odświeżania. Można sięgnąć po szampon i odżywkę z tej samej linii albo zdecydować się na mydło do brody, które stworzone jest na bazie naturalnych olejów i nie przesusza skóry ani włosów na brodzie. Nie można zatem do mycia brody wybierać tradycyjnego mydła, bo źle to wpłynie na jej kondycję. Długa broda wymaga odpowiednich specyfików, a jeśli włoski są trudne do ujarzmienia, to warto sięgnąć dodatkowo po wosk do wąsów i brody. Taki produkt pozwoli je odpowiednio ułożyć, tak by broda prezentowała się nienagannie. Broda w ciągu dnia zbiera wiele zapachów, a stosowanie odpowiednich kosmetyków i częste mycie brody może to chociaż częściowo zniwelować. Broda może być miękka i zadbana. Dzięki temu będziesz nosił ją z dumą.