Zdrowie

W jaki sposób dbać o oczy w przypadku jaskry?

Jaskra, zwana także cichą złodziejką wzroku, jest uważana za jedno z najniebezpieczniejszych schorzeń okulistycznych. Dobra wiadomość jest taka, że rozpoznanie jej wcale nie musi wiązać się z groźbą utraty widzenia. Ze względu na to, że schorzenie to może dopaść każdego z nas, warto byłoby dowiedzieć się, jakie są objawy jaskry i w jaki sposób należy ją leczyć.

Czym jest jaskra?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jakie jaskra objawy powoduje, warto byłoby dowiedzieć się, czym w ogóle jest ta choroba. Otóż okazuje się, że mianem jaskry określa się tak naprawdę pewną grupę chorób, dla których typowy jest wzrost ciśnienia śródgałkowego oraz zanik nerwu wzrokowego. Skutkiem postępującej jaskry są niestety ubytki w polu widzenia. To przykład choroby oczu, która nieleczona może prowadzić do poważnego upośledzenia bądź nawet utraty wzroku.

Jakie są przyczyny jaskry?

Ciężko tak naprawdę mówić o przyczynach jaskry. Bardziej zasadne wydaje się bowiem wskazanie czynników ryzyka rozwoju tej choroby oczu. Należą do nich między innymi obciążony wywiad rodzinny, silny i chroniczny stres, zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi, migreny, retinopatia cukrzycowa a także wiek powyżej 40 lat. Niestety, nie wszystkie czynniki ryzyka można modyfikować. Na pewne z nich ma się jednak wpływ. Jeżeli na przykład cierpimy na cukrzycę, ważne jest trzymanie tego schorzenia w ryzach poprzez odpowiednią dietę, aktywność i stosowanie się do zaleceń lekarskich. Warto także zatroszczyć się o redukcję stresu.

Jakie są objawy jaskry?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, jakie właściwie jaskra objawy powoduje. Niestety, jest to przykład tej choroby oczu, która praktycznie rozwija się bezobjawowo, zwłaszcza na samym początku. U niektórych osób mogą jednak pojawić się takie symptomy jak częste łzawienie oczu, dostrzeganie tęczowych kół wokół źródeł światła czy obniżenie ostrości widzenia. Poważnym objawem jaskry, który pojawia się, gdy choroba jest dostrzeganie ubytków w polu widzenia. Dobrze byłoby zdawać sobie sprawę również z tego, jakie jaskra objawy powoduje, jeśli dojdzie do zamknięcia kąta przesączania. Mówimy wówczas o tak zwanym nagłym ataku tej choroby oczu. Manifestuje się ona poprzez silne bóle głowy i oka, wymioty, obrzęk rogówki oraz nieruchomość źrenicy. Oprócz wiedzy na temat tego, jakie jaskra objawy powoduje, przyda nam się także wiedza o jej leczeniu, zwłaszcza jeśli to schorzenie dotknęło nas osobiście bądź boryka się z nim członek naszej rodziny.

Na czym polega leczenie jaskry?

Bez względu na to, jakie jaskra objawy powoduje, niezbędne jest jej odpowiednie leczenie. Koniecznie musi się ono odbywać w gabinecie okulistycznym. Jeżeli podejrzewamy u siebie rozwój tej choroby oczu, odwiedźmy specjalistę. Zróbmy to także wówczas, gdy do końca nie wiemy, jakie jaskra objawy powoduje, ale zaobserwowaliśmy u siebie jakiekolwiek dysfunkcje narządu wzroku. Ponadto, profilaktyczne badania w kierunku tej choroby oczu zaleca się osobom, które ukończyły 40 rok życia. Najczęściej obejmują one badanie dna oka oraz pomiar ciśnienia śródgałkowego. W zachowawczym leczeniu jaskry stosuje się najczęściej krople do oczu obniżające ciśnienie śródgałkowe. Zastosowanie mogą znaleźć także różne zabiegi laserowe i chirurgiczne. Duże znaczenie ma także higieniczny tryb życia.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button