Zdrowie

Czy aktywność fizyczna może przynieść ulgę w bólu brzucha?

Za bólem brzucha może stać wiele potencjalnych przyczyn – od niestrawności, przez stany zapalne, po stres. Taki objaw nie zachęca do ruchu – wręcz przeciwnie, zwykle mamy ochotę przeczekać go zwinięci pod kocem. Jednak okazuje się, że w niektórych przypadkach aktywność fizyczna może zmniejszyć ból brzucha. Kiedy warto wypróbować ten sposób? Jak skutecznie złagodzić odczuwane dolegliwości?

Ból brzucha a aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i kondycję organizmu. Może też przyczynić się do redukcji odczuwanego bólu brzucha poprzez kilka mechanizmów:

  • poprawę krążenia – do tkanek dociera więcej tlenu i substancji odżywczych, co wspiera procesy trawienne i przyspiesza regenerację uszkodzeń,
  • rozciąganie mięśni – ruch może działać rozkurczowo m.in. na mięśnie brzucha, których skurcze są przyczyną bólu menstruacyjnego,
  • pobudzenie pracy układu pokarmowego – procesy trawienne przyspieszają, dochodzi też do wzmocnienia perystaltyki jelit, co zmniejsza dyskomfort trawienny i łagodzi zaparcia,
  • zwiększenie wydzielania endorfin – to hormony szczęścia, które poprawiają samopoczucie i łagodzą ból[1].

Jakie ćwiczenia mogą pomóc na ból brzucha?

Przede wszystkim wybierz ćwiczenia, które sprawią Ci przyjemność – nie zmuszaj się do treningu, ponieważ szybko stracisz zapał i z niego zrezygnujesz. Wybieraj jednak rodzaj aktywności dostosowany do samopoczucia. Jeśli odczuwasz ból brzucha, powinien być on lekki, żeby nie przeciążać organizmu.

Przy dolegliwościach bólowych dobrze sprawdzają się lekkie ćwiczenia rozciągające, takie jak joga, pilates czy zwykły spacer. Taka aktywność zmniejsza napięcie mięśni, relaksuje i wycisza organizm.

Na ból brzucha może pomóc też jego delikatny masaż. Jeśli zaś wynika on ze stresu, wypróbuj ćwiczenia oddechowe, np. głębokie oddychanie przeponowe. W ten sposób możesz zredukować odczuwane napięcie nerwowe i towarzyszące mu objawy somatyczne.

Jakie leki mogą złagodzić ból brzucha?

Jeśli ból brzucha ma podłoże zapalne, jak m.in. podczas menstruacji, do jego zmniejszenia możesz wykorzystać lek przeciwbólowy bez recepty, zawierający np. deksketoprofen. To preparat, który hamuje aktywność enzymów cyklooksygenaz, a tym samym blokuje produkcję prostaglandyn. Związki te wywołują miejscowy stan zapalny i towarzyszący mu ból. Ograniczenie ich syntezy może zredukować odczuwane dolegliwości.

Dodatkowo deksketoprofen wpływa też na przewodzenie bodźców bólowych, dzięki czemu zapobiega przekształceniu się bólu ostrego w postać przewlekłą. Towarzyszące mu ryzyko działań niepożądanych jest przy tym tak niewielkie, że lek może być stosowany na pusty żołądek bez obaw o jego podrażnienie. W ten sposób możesz przyspieszyć początek działania substancji aktywnej, co jest istotne w przypadku dokuczliwych dolegliwości[2].

Deksketoprofen łagodzi ból o nasileniu niewielkim do umiarkowanego, a jego działanie utrzymuje się do 8. godzin. Dlatego stosuje się go nie częściej niż 3 razy dziennie. Jeśli ból brzucha utrzymuje się mimo zastosowania leku lub towarzyszy Ci przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem – warto poszukać przyczyny tej dolegliwości.

[1] Dehnavi, Z. M., Jafarnejad, F., & Kamali, Z. (2018). The Effect of aerobic exercise on primary dysmenorrhea: A clinical trial study. Journal of education and health promotion, 7(1), 3.

[2] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button