Czas wolny

Ryby do akwarium morskiego

Posiadanie własnego akwarium to marzenie wielu osób. Często ta fascynacja rozpoczyna się w momencie ujrzenia go pierwszy raz w sklepie zoologicznym lub w domu kogoś znajomego. Zaczarowani pięknym wystrojem i ławicami drobnych kolorowych rybek, zaczynamy marzyć o założeniu własnej hodowli. Zagłębiając się we wszelkie dostępne materiały na ten temat, stajemy przed wyborem – akwarium słodkowodne czy morskie? Łatwiejsze w założeniu i utrzymaniu – przez co bardziej popularne, są te pierwsze. Bardziej wymagające są akwaria słonowodne, ale w zamiar oferują dużo większą satysfakcję – posiadanie skrawka oceanu w swoim domu to niesamowite uczucie.

Jakie ryby do akwarium morskiego?

Oglądając filmy czy programy przyrodnicze, poznajemy ciekawe i rozmaite gatunki ryb morskich. I – myślę, że można posunąć się do takiego stwierdzenia – dochodzimy do wniosku, że ryby żyjące w słonych wodach są generalnie ciekawsze i ładniejsze niż te żyjące w rzekach czy jeziorach. Są bardziej kolorowe, mają ciekawsze kształty czy cechy szczególne. Nic dziwnego więc, że bardziej pobudzają wyobraźnię i chęć ich posiadania w akwarium domowym. Wybór ryb morskich, które można hodować w zaciszu własnego domu w szklanym zbiorniku, jest ogromny, Oto zaledwie kilka przykładów:

  • Halichoeres chrysus – ze względu na swoją piękną, intensywną żółtą barwę nazywany również wargatkiem kanarkowym lub bananowym. Oryginalnie występuje w Pacyfiku i Oceanie Indyjskim. Osiąga wielkość do 11-12 cm. Jest to spokojny gatunek, dbający o ograniczanie niektórych szkodliwych zwierząt wodnych jak ślimaki czy wirki. Gatunek mięsożerny.
  • Paracanthurus hepatus – Pokolec królewski, możecie kojarzyć go z filmu „Gdzie jest Nemo”. A w zasadzie ją, bo miała tam na imię Dory. Spora (nawet powyżej 20 cm) intensywnie niebieska ryba z ciekawym czarno-żółtym wzorkiem. Z racji swoich rozmiarów pokolce wymagają bardzo dużych zbiorników. Niestety, nawet gdy dysponujemy zbiornikiem większych rozmiarów, możemy zapomnieć o posiadaniu większej ilości tych pięknych rybek. W zamkniętej przestrzeni przy ograniczonym dostępie do pożywienia zachodzi walka o terytorium. Na szczęście dobrze dogaduje się z innymi gatunkami ryb. Jego naturalne środowisko to Ocean Indyjski, zachodni Pacyfik, Wielka Rafa Koralowa.
  • Chelmon rostratus – Pensetnik dwuoki, naturalny mieszkaniec Oceanu Spokojnego, części Oceanu Indyjskiego, okolic Japonii i Australii. Dorasta do 20 cm. Ma bardzo ciekawy wygląd – białe ciało, przecięte intensywnie pomarańczowymi paskami i ładne, żółto-pomarańczowe płetwy. Preferuje większe zbiorniki i jest dość delikatną rybą w hodowli. Zalecany dla doświadczonych akwarystów, a nawet im może przysporzyć paru siwych włosów na głowie.
  • Centropyge bispinosa – przepięknie ubarwiona ryba. Jej ciało jest niebieskie, natomiast intensywnie opalizujące łuski mienią się czerwienią, pomarańczem lub intensywną żółcią. Osiąga wielkość około 10 cm. Ogólnie spokojna, może jednak wykazywać agresję w stronę mniejszych gatunków. Jej środowisko naturalne to okolice wybrzeży Australii. Żywi się glonami, drobnymi skorupiakami lub – rzadziej – polipami koralowców.
  • Pterapogon kauderni – bardzo ciekawie wyglądająca rybka, ze względu na ubarwienie kojarząca się z zebrą. Jej wydłużone płetwy nadają jej niepowtarzalny wygląd, a srebrno-czarno-białe kolory zwracają od razu uwagę. Rośnie do ok. 10 cm. Jest spokojnie, żywi się drobnymi zwierzętami jak larwy czy rozwielitki. Ciekawostką jest to, że ten gatunek występuje tylko w jednym miejscu na świecie – u wybrzeży Wysp Banggai, archipelagu leżącego w Indonezji.
  • Synchiropus splendidus – Mandaryn Wspaniały, bardzo kolorowa rybka, niedużych rozmiarów (ok. 6 cm). Żywi się drobnymi bezkręgowcami, dlatego musi być hodowana już w bardziej rozwiniętych akwariach. Nie toleruje (lub bardzo rzadko) innych osobników tego samego gatunku. Czasem może żyć w parach, ale w większości przypadków w akwarium możemy mieć tylko jedną sztukę.

Kiedy zdecydujecie się na założenie własnego akwarium morskiego, koniecznie zajrzyjcie do sklepu https://trzmiel.com.pl. Znajdziecie tam absolutnie wszystko, co jest potrzebne, żeby założyć własne akwarium. Specjaliści doradzą wam w każdej dziedzinie związanej z hodowlą ryb: akwarystyka słodkowodna, akwarystyka morska, oczka wodne. Na stronie znajduje się też ogromny poradnik zawierający wiedzę na temat wielu zagadnień dotyczących akwarystyki.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button