SARS-CoV-2 to koronawirus wywołujący ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego – COVID-19. Niektóre osoby zarażone wirusem nie wykazują żadnych objawów, podczas gdy u innych przebieg infekcji może być bardzo ciężki i prowadzić nawet do niewydolności oddechowej i śmierci.
Jakie są objawy COVID-19?
Jeśli wirus powoduje objawy, najczęściej występujące to: gorączka, bóle mięśni, suchy kaszel, zmęczenie, dreszcze, ból głowy, ból gardła, utrata apetytu i utrata węchu. U niektórych osób COVID-19 powoduje cięższe objawy, takie jak wysoka gorączka (ponad 40 stopni), silny kaszel i duszności, co często wskazuje na rozwój zapalenia płuc.
U osób z tą chorobą – zwłaszcza pacjentów w podeszłym wieku – mogą również odczuwać objawy neurologiczne czy problemy związane z układem pokarmowym. Ta grupa symptomów może wystąpić z objawami oddechowymi lub nawet bez nich.
COVID wpływa na funkcjonowanie mózgu u niektórych zarażonych. Specyficzne objawy neurologiczne obserwowane u osób z COVID-19 obejmują utratę węchu, niezdolność do odczuwania smaku, osłabienie mięśni, mrowienie lub drętwienie rąk i stóp, zawroty głowy, splątanie psychiczne, majaczenie, drgawki, a nawet udar.
Ponadto niektórzy doświadczają objawów żołądkowo-jelitowe, takich jak utrata apetytu, nudności, wymioty, biegunka i ból brzucha lub dyskomfort w okolicy żołądka.
Jak szybko po zarażeniu wirusem COVID-19 występują objawy?
Średnio czas od ekspozycji do wystąpienia objawów COVID (znany jako okres inkubacji) wynosi około pięciu do sześciu dni. Jednak niektóre badania wykazały, że symptomy choroby mogą pojawić się już trzy dni po ekspozycji na nawet 13 dni później.
Czy objawy COVID mogą ulec pogorszeniu po jakimś czasie?
Osoba zarażona może mieć łagodne objawy choroby przez około tydzień, a następnie jej stan może gwałtownie się pogorszyć. Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli stan chorego szybko się pogorszy w krótkim czasie. W szczególności, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów nagłych, które mogą zagrażać życiu: problemy z oddychaniem, uporczywy ból lub ucisk w klatce piersiowej, dezorientacja lub niemożność rozbudzenia osoby chorej lub niebieskawe usta lub twarz.
Jak odróżnić chwilową duszność od poważnych problemów z oddechem?
Termin duszność odnosi się do nieoczekiwanego uczucia braku tchu lub zadyszki. Ale nie zawsze zadyszka czy duszność jest czymś poważnym. Istnieje wiele przykładów chwilowej duszności, które nie są niepokojące.
Jeśli jednak chory za każdym razem, gdy chory na COVID oddycha ciężej lub wykonuje lekką aktywność fizyczną (np. wstawanie z pozycji siedzącej) ma problemy z oddychaniem, należy skontaktować się z lekarzem.