Zdrowie i Uroda

Antyoksydacyjna siła kurkuminy: Jak chronić organizm przed starzeniem się komórek?

Kurkumina jest związkiem polifenolowym pochodzącym z kłącza ostryżu długiego. Ta naturalna substancja wykazuje szeroki zakres działania, a obecne badania potwierdzają jej właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, które mogą wpływać na spowolnienie procesu starzenia komórkowego. W jaki sposób działa kurkumina i jak neutralizuje wolne rodniki? Podpowiadamy.

Działanie antyoksydacyjne kurkuminy

Kurkumina to polifenol i składnik kurkumy o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Oznacza to, że neutralizuje ona wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia komórkowego. Związek ten usuwa powstałe w komórce reaktywne formy tlenu (RFT), których nasilona produkcja prowadzi do powstania stresu oksydacyjnego. Do tego zjawiska dochodzi, kiedy wolnych rodników przybywa tak szybko, że przeciwutleniacze nie są w stanie ich unieszkodliwić.

Kurkumina przyczynia się też do zwiększenia stężenia kolejnej substancji o silnych właściwościach przeciwutleniających, czyli glutationu, który hamuje utlenianie lipidów.

Osoby, którym zależy na ochronie komórek przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym, chętnie sięgają po płynną kurkuminę. W porównaniu do standardowego ekstraktu z kurkumy, kurkumina NovaSOL® jest 185 razy lepiej wchłaniana. Wysoka biodostępność tej substancji pozwala na utrzymanie jej w osoczu krwi przez 24 godziny. Dlatego jedna kapsułka dziennie wystarczy, aby ten aktywny składnik wspierał nasz organizm.

Jak działanie przeciwzapalne kurkuminy wpływa na nasz organizm?

Główny aktywny składnik kurkumy, czyli kurkumina, wykazuje również działanie przeciwzapalne. Związek ten redukuje produkcję białek, które biorą udział w procesie zapalnym. Poziom tych białek jest zwykle mierzony w badaniach laboratoryjnych poprzez oznaczenie białka CRP. Właściwości te mogą być wykorzystywane w łagodzeniu dolegliwości bólowych, a także stanów zapalnych stawów.

Kurkumina w kapsułkach hamuje aktywację jądrowego czynnika transkrypcyjnego. Substancja ta jest też pomocna w procesie gojenia ran, w tym również zmian trądzikowych, dzięki czemu pomaga zachować zdrową skórę.

Przewlekle występujący w organizmie stan zapalny może być przyczyną nie tylko negatywnych zmian w naszym wyglądzie, ale również groźnych chorób serca, nowotworów, cukrzycy czy schorzeń neurodegeneracyjnych.

Jaki wpływ na nasz organizm ma kurkumina?

Chcąc zadbać o kondycję zarówno skóry, jak i całego organizmu, warto zatroszczyć się o ciało na wielu różnych płaszczyznach. Poza stosowaniem substancji o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym dobrze jest wspierać także swój układ odpornościowy.

Płynna kurkumina wykazuje pozytywne działanie również w tym zakresie, ponieważ moduluje mikrobiom odgrywający kluczową rolę w funkcjonowaniu tego systemu. Może być więc przydatna w sezonie infekcji, zwłaszcza że opisano jej wpływ w kontekście neutralizacji pewnych wirusów.

Kurkumina micelarna, która występuje w produktach dostępnych na stronie https://bmpharma.pl/, ma bardzo dużą wchłanialność i wspiera działanie wątroby oraz układu trawiennego. Zapobiega ona wzdęciom i zaburzeniom trawienia, ponieważ pobudza wydzielanie mucyny, czyli białka tworzącego warstwę ochronną wyścielającą błonę śluzową żołądka.

Wykazuje też działanie przeciwmiażdżycowe, zapobiega uszkodzeniom komórek śródbłonka naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz hamuje zlepianie się płytek krwi. Poza tym zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego i wspomaga obniżenie poziomu „złego” cholesterolu LDL.

Obecnie wciąż trwają badania związane z wykorzystaniem potencjału kurkuminy i stale odkrywa się nowe właściwości tego związku. Bez wątpienia jednak jego możliwości antyoksydacyjne są duże. Dlatego, zwłaszcza jego płynna forma o wysokiej biodostępności, może pomagać zachować zdrową skórę i utrzymać w dobrej kondycji organy wewnętrzne, takie jak wątroba, stawy i kości.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button