Zdrowie

Aktywność fizyczna a menstruacja. Czy wysiłek może przynieść ulgę w bólu?

Dla wielu kobiet miesiączka oznacza ból, dyskomfort i ogólnie gorsze samopoczucie. Czy wiesz, że Twój tryb życia ma spory wpływ na nasilenie tych objawów? Jednym z lepszych sposobów na złagodzenie dolegliwości menstruacyjnych jest aktywność fizyczna. Sprawdź, w jaki sposób ćwiczenia mogą zmniejszyć ból podczas okresu.

Skąd się bierze ból podczas miesiączki?

Ból brzucha podczas okresu powodują skurcze mięśni gładkich macicy, których celem jest pobudzenie endometrium (czyli wyściółki macicy) do złuszczania się. Są one wywoływane przez prostaglandyny, czyli związki odpowiadające w organizmie za m.in. stan zapalny. Uwalniane w macicy nasilają jej skurcze, co może objawiać się nieprzyjemnym bólem na kilka dni przed oraz w trakcie miesiączki.

Wpływ aktywności fizycznej na ból miesiączkowy

Badania wykazały, że aktywność fizyczna może złagodzić ból menstruacyjny. Odbywa się to na kilka sposobów. Przede wszystkim ruch stymuluje wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Ich działanie obejmuje poprawę nastroju i odprężenie, ale oprócz tego zmniejszają one także odczuwanie bólu.

Ponadto ćwiczenia rozciągające mogą przyczynić się do rozluźnienia napiętych mięśni brzucha i łagodzenia skurczów. Aktywność fizyczna poprawia też ogólną kondycję organizmu – tkanki są lepiej dotlenione, a krążenie pobudzone, co również wpływa pozytywnie na samopoczucie[1].

Jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać podczas okresu?

Podczas miesiączki nie musisz rezygnować z żadnego rodzaju aktywności fizycznej, dlatego wybierz taką, która sprawia Ci przyjemność. Dopasuj jednak intensywność ćwiczeń do swojego samopoczucia – nie ma potrzeby nadmiernie forsować organizmu.

Jeśli jesteś zmęczona, osłabiona lub odczuwasz inne objawy związane z okresem, wybierz lżejszą aktywność, np. spacer czy ćwiczenia rozciągające. Z kolei przy obfitych miesiączkach zrezygnuj na kilka dni z treningów siłowych, które mogłyby zwiększyć utratę krwi.

Jak złagodzić ból menstruacyjny?

Ponieważ ból miesiączkowy ma podłoże zapalne, w jego zwalczaniu stosowane są NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Należą do nich m.in.:

  • ketoprofen,
  • deksketoprofen,
  • ibuprofen,

Ich mechanizm działania polega na blokowaniu enzymów odpowiedzialnych za produkcję cząsteczek prozapalnych, w tym wspomnianych wcześniej prostaglandyn. W ten sposób mogą zmniejszyć odczuwanie bólu brzucha wywołanego przez skurcze macicy.

Dolegliwości przed lub w trakcie miesiączki mogą być bardzo nasilone. Dlatego ważne, żeby lek przeciwbólowy działał szybko. Deksketoprofen to przedstawiciel NLPZ, którego początek działania zaobserwujesz już ok. 30 minut od podania. Możesz skrócić ten czas, jeśli zastosujesz lek na czczo – dzięki temu szybciej wchłonie się z przewodu pokarmowego i trafi w miejsce objęte stanem zapalnym. Deksketoprofen charakteryzuje się nikłym ryzykiem podrażnienia śluzówki żołądka, dlatego może być przyjmowany na pusty żołądek[2].

 

Chociaż aktywność fizyczna podczas okresu jest zalecana, w niektórych przypadkach wskazana jest konsultacja z lekarzem. Porozmawiaj z nim o możliwości ćwiczeń, zwłaszcza jeśli:

  • cierpisz na schorzenia przewlekłe dróg rodnych, np. endometriozę,
  • Twoje miesiączki są bardzo obfite,
  • podczas okresu odczuwasz silny ból.

[1] Dehnavi, Z. M., Jafarnejad, F., & Kamali, Z. (2018). The Effect of aerobic exercise on primary dysmenorrhea: A clinical trial study. Journal of education and health promotion, 7(1), 3.

[2] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button