Kubeczek menstruacyjny nadal wzbudza wiele kontrowersji, ponadto krąży wokół niego mnóstwo mitów. Warto jednak pamiętać, że jest to wygodny, bezpieczny i ekologiczny środek higieniczny. To doskonała alternatywa dla tamponów i podpasek. Idealnie dopasowuje się on do pochwy, dzięki czemu zapewnia ochronę i komfort podczas miesiączki. Sprawdź, jak go wybrać!
Czym kierować się przy wyborze kubeczka menstruacyjnego?
Kubeczki menstruacyjne są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, dlatego bez trudu można dopasować je do budowy ciała, wysokości szyjki macicy, aktywności fizycznej oraz intensywności krwawienia. Dzięki temu zyskujemy pewność, że zapewni nam wygodę podczas noszenia. Dobrze dobrany kubeczek zmniejsza ryzyko przeciekania i podrażnień.
Produkty różnią się też stopniem twardości. Pamiętaj, żeby dobrać je do kondycji mięśni dna miednicy, wieku i liczby porodów. Oprócz tego uwzględnijmy stan zdrowia, sprawność manualną i stosowane metody antykoncepcyjne. Im silniejsze mięśnie dna miednicy, tym twardszy kubeczek powinniśmy wybrać. Często używają go kobiety, które trenują pilates, jogę, jazdę konną, czy pole dance. Jeśli mamy słabsze mięśnie dna miednicy, zdecydujmy się na miękki model. Wyroby tego typu sprawdzą się również w przypadku pań zmagających się z hemoroidami, nadwrażliwością pochwy lub nietrzymaniem moczu.
Jak dobrać kubeczek do swoich potrzeb?
Szukając odpowiedniego modelu, kieruj się nie tylko kolorem. Zwróć uwagę na następujące parametry:
- długość (z łodyżką i bez),
- głębokość,
- pojemność,
- miękkość,
- średnica.
Kubeczki menstruacyjne mogą być zakończone pętelka, kulką lub łodyżką, co ułatwia ich wyjmowanie. Niektórzy producenci oferują modele z długimi łodyżkami, wówczas należy je przyciąć. Warto skracać je stopniowo, dzięki czemu łatwiej dopasujemy je do swoich potrzeb.
Wybrany wyrób nie może być zbyt długi, ponieważ wywołuje wtedy dyskomfort i utrudnia wyciąganie. Z drugiej strony, zbyt krótki model przyczyni się do przeciekania. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze produktu, skontaktuj się z ginekologiem.
Jak zmierzyć wysokość szyjki macicy?
Szyjka macicy zmienia swoje położenie podczas menstruacji, dlatego warto ją sprawdzić na początku i końcu okresu. Pamiętaj, żeby umyć ręce lub założyć rękawiczki jednorazowe przed badaniem. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko infekcji intymnej. Włóż palec wskazujący lub środkowy do pochwy, aż wyczujesz szyjkę macicy. Używając kciuka, zaznacz wysokość ujścia pochwy. Teraz zmierz odległość za pomocą linijki. Im mniej centymetrów, tym szyjka macicy znajduje się niżej. Kubeczek menstruacyjny nie powinien być dłuższy niż wysokość szyjki.
Jak założyć kubeczek menstruacyjny?
Produkt umieszcza się we wnętrzu pochwy, dlatego nie musimy się martwić, że ktoś go zauważy. Istnieją trzy metody założenia kubeczka menstruacyjnego. Niezależnie od tego, którą z nich wybierzemy, pamiętajmy, żeby umyć ręce przed aplikacją. Dzięki temu bakterie nie przedostają się do pochwy. Aby zmniejszyć średnicę kubeczka, możemy go złożyć w kształcie litery C lub S. Trzymając go w ten sposób, włóżmy ostrożnie do pochwy i skierujmy w stronę kości ogonowej.
Puśćmy ścianki, aby kubeczek się rozwinął i przyssał do ścianek pochwy. Mięśnie utrzymują go na swoim miejscu. Nie musimy wkładać kubeczka tak głęboko, jak tampon. Może on delikatnie wystawać, pod warunkiem że nie powoduje to dyskomfortu. Możemy również wypróbować metodę punch-down. W tym przypadku nie zginamy kubeczka przed włożeniem do pochwy.
Jak wyciągnąć kubeczek? Przede wszystkim rozluźnijmy mięśnie pochwy, w ten sposób ułatwimy sobie jego usunięcie. Wsadzamy do wnętrza dwa palce, następnie ściskamy nimi kubeczek tak, żeby się odessał. Wyciągnijmy delikatnie przedmiot, możemy to zrobić na stojąco, siedząco lub w pozycji kucającej.
Przed pierwszym użyciem należy wyparzyć kubeczek menstruacyjny, czyli zanurzyć go w gorącej wodzie na kilka minut. Podobnie postępujmy po każdej miesiączce, dzięki czemu unikniemy wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego. Producenci dołączają do kubeczków woreczki, pojemniki lub opakowania, które umożliwiają bezpieczne przechowywanie, także poza domem.
Zainteresował Ciebie ten temat? Tutaj znajdziesz: wszystko o kubeczkach menstruacyjnych