Zmiany naczyniowe mogą dawać szereg objawów i być bardziej lub mniej widoczne. Większości osób przeszkadzają ze względów estetycznych – czy jednak jest to jedyny powód, dla którego należy się nimi zainteresować? Czy malformacje naczyniowe są groźne dla zdrowia? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.
Czym są malformacje naczyniowe?
Malformacje naczyniowe to wrodzone zaburzenia w układzie naczyniowym organizmu. Ich przyczyną jest nieprawidłowe tworzenie bądź kształtowanie się naczyń krwionośnych lub limfatycznych w życiu płodowym. Malformacje naczyniowe mogą występować w różnych częściach ciała, takich jak mózg, rdzeń kręgowy, skóra, wątroba, płuca, jelita, kości, mięśnie itp.
Wyróżniamy różne rodzaje malformacji naczyniowych ze względu na ich budowę:
- malformacje limfatyczne – wady układu limfatycznego, które powodują nadmierny rozrost naczyń limfatycznych. Mogą powodować obrzęki, skłonność do infekcji i inne problemy ogólnozdrowotne;
- malformacje kapilarne – nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych, najczęściej występujące na obszarze twarzy i szyi. Przyjmują postać czerwonych, różowych lub fioletowych plamek albo guzków na skórze;
- malformacje żylne – wady obejmujące żyły, mogą prowadzić ich rozszerzenia i wydłużenia. Często wiążą się z obrzękami, bólem i skłonnością do powstawania owrzodzeń;
- malformacje tętniczo-żylne – malformacje, które obejmują tętnice i połączone z nimi bezpośrednio żyły. Powodują niewłaściwy przepływ krwi, który może prowadzić do rozwoju objawów, takich jak tętnienie, ból i obrzęki w obszarach dotkniętych wadą.
Malformacje naczyniowe mogą wymagać odpowiedniego leczenia, jeśli powodują dolegliwości lub ryzyko powikłań. W niektórych przypadkach, gdy zmiany są łagodne i nie powodują problemów zdrowotnych, leczenie może być ograniczone do obserwacji i monitorowania stanu pacjenta.
Czy malformacja naczyniowa jest groźna?
Malformacje naczyniowe mogą być łagodne lub wymagać interwencji medycznej. Jest to zależne przede wszystkim od ich typu, lokalizacji, wielkości, ilości i stopnia zaawansowania. Jeżeli zauważasz u siebie nieprawidłowości w budowie naczyń, skonsultuj je z lekarzem. Pozwoli to uniknąć przykrych konsekwencji niepodjęcia w porę leczenia.
Zaniedbane malformacje naczyniowe mogą prowadzić do takich powikłań, jak zakrzepica żylna, krwawienia, owrzodzenia czy stany zapalne. Często są również przyczyną dolegliwości bólowych i obrzęków. W skrajnych przypadkach, malformacje naczyniowe mogą doprowadzić do niewydolności serca lub – jeśli występują w okolicy mózgu – wywołać krwotok wewnątrzczaszkowy, a także padaczkę lub inne zaburzenia neurologiczne.
Czy malformacje naczyniowe można wyleczyć?
Leczenie malformacji naczyniowych może zostać przeprowadzone na różne sposoby, w zależności od ich rodzaju i obszaru ciała, w którym występują.
W przypadku zmian w mózgu oraz zmian dotyczących żył, tętnic i naczyń limfatycznych najczęściej wymagana jest interwencja chirurgiczna. W takich sytuacjach przeprowadzane są operacje z zakresu neurochirurgii, ale także zabiegi radioterapii lub embolizacji. Zdarza się również, że lekarze podejmują decyzję o zastosowaniu terapii łączonej.
Malformacje kapilarne najczęściej można leczyć nieinwazyjnie, przy pomocy odpowiednio dobranego i skalibrowanego lasera. W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy dysponujemy sprzętami medycznymi, które umożliwiają skuteczne i trwałe usuwanie tego typu zmian.
Pojedyncza sesja laseroterapii trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od rozległości obszaru zabiegowego. Dla osiągnięcia pełnych efektów zwykle potrzebnych jest kilka powtórzeń w ustalonych przez lekarza medycyny estetycznej odstępach czasowych.
Zabieg jest nieinwazyjny – wiązki laserowe przenikają do głębszych warstw skóry, nie uszkadzając naskórka. Ukłucia impulsów mogą sprawiać pacjentowi dyskomfort, dlatego też podczas procedury używa się specjalnego systemu, który koi skórę, owiewając ją strumieniem chłodnego powietrza. W przypadku większych zmian naczyniowych używa się żelu znieczulającego.