Mięso z ekologicznej hodowli to między innymi kurczak z wolnego wybiegu. Zwierzęta w takich miejscach mogą spacerować cały dzień, nie przebywają w klatkach i są karmione wyłącznie naturalnymi paszami.
Kurczak z certyfikatem BIO
Mięso, które posiada certyfikat BIO bądź EKO to wysokiej jakości produktów pełen cennych wartości odżywczych. Kurczak z certyfikatem zawiera dużą ilość białka, a równocześnie nie jest to artykuł tłusty. Z tego powodu jest to znakomity artykuł lekkostrawny, co wypada znacznie lepiej niż bardziej popularne w Polsce mięso wieprzowe czy wołowe. Kurczak z wolnego wybiegu jest więc stosowany w diecie odchudzającej, lekkostrawnej czy dla sportowców. Co ważne, taki drób jest ceniony i lubiany przez osoby starsze oraz dzieci.
Na czym polega hodowla kurczaka z wolnego wybiegu?
Osoba, która prowadzi gospodarstwo ekologiczne, musi przestrzegać wielu restrykcyjnych zasad nałożonych przez Unię Europejską i Polski rząd. Z tego powodu, przed rozpoczęciem hodowli zwierząt na ekologiczne mięso, trzeba się odpowiednio przygotować. Hodowcy najpierw muszą wybrać odpowiedni gatunek drobiu. Wybiera się wyłącznie takie, które nie chorują i są przystosowane do wolnego wybiegu oraz naturalnego pobierania pokarmu. Zwierzęta z wolnego wybiegu mają niemal cały czas dostęp do dużej i wolnej przestrzeni, gdzie mogą spacerować, biegać, rozprostowywać skrzydła, a także i do świeżej wody, zdrowego jedzenia oraz cennego światła słonecznego, którego potrzebuje każde żywe stworzenie. Kurczak z wolnego wybiegu ma dostęp do zdrowej paszy, ale i dodatków, takich jak zioła, owoce, ślimaki i dżdżownice – wszystkie te elementy znakomicie wpływają na procesy trawienia. Co ważne, kury mają ogromne zapotrzebowanie na składniki mineralne i właśnie z tego powodu w gospodarstwach ekologicznych podaje się im również skorupki jaj z wolnego wybiegu, susz z nasion pokrzywy, popiół drzewny oraz rozdrobnione igliwia – zwykle z jodły bądź sosny lub ich mieszankę.
Kurczak bez antybiotyków
W EKO gospodarstwach nie stosuje się zwykle żadnych antybiotyków, chyba że jest to nieuniknione. Po prostu wcześniej wybiera się rasy kurczaków, które są jak najbardziej odporne na choroby. Kiedy jednak zwierzęta zachorują – leki muszą zostać podane. Kurczak z wolnego wybiegu bez antybiotyków jest zdrowy i smaczny i sprawdza się doskonale jako dodatek do wielu zróżnicowanych dań.
Kurczak bez hormonów
Kurczak bez antybiotyków to również kurczak bez hormonów. W gospodarstwach ekologicznych nie podaje się zwierzętom żadnych substancji, które mają wpłynąć na ich wzrost czy na szybkość wzrostu itd. Ponadto nie stosuje się również modyfikowanej genetycznie żywności, czyli GMO.
Gdzie kupować ekologiczne mięso?
Wszelkie artykuły spożywcze z gospodarstw ekologicznych najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach ze zdrową żywnością. Bez względu na to, czy mowa o sklepach stacjonarnych czy internetowych – w takich miejscach można znaleźć najszerszą ofertę zdrowych produktów.