Pozostałe

Skład karmy dla psa – na co zwracać uwagę?

Każdemu opiekunowi psa zależy na tym, by w misce jego pupila znalazło się pożywienie jak najwyższej jakości. W obliczu ogromnego wyboru karm – od suchych, przez półwilgotne, po mokre i gotowane, nie każdy jednak wie, który produkt warto zdjąć z półki sklepu zoologicznego czy zamówić online, a od którego trzymać się z daleka. Na wybór konkretnej karmy nie powinna mieć wpływu szata graficzna opakowania, ale jej skład. Oto jak należy go czytać.

Kolejność składników

Czytanie etykiety zacznij od zwrócenia uwagi na kolejność składników, bo ma ona ogromne znaczenie. Zgodnie z prawem producent ma obowiązek wymieniać składniki od tego, którego w karmie jest najwięcej, po ten, którego jest najmniej. W dobrej jakościowo karmie na pierwszych miejscach będzie zatem mięso, a nie zboża. Dla przykładu karma dla psa w PsiBufet na pierwszym miejscu w składzie ma kurczaka, wołowinę czy indyka – w zależności od wersji smakowej.

Lista składników powinna być precyzyjna. Po jej lekturze masz wiedzieć, co konkretnie trafi do psiej miski. Określenia takie, jak „produkty pochodzenia zwierzęcego” czy „roślinne produkty uboczne” niewiele mówią o zawartości karmy.

Zawartość składników pochodzenia zwierzęcego

Jak już wspomnieliśmy, skład psiej karmy powinien otwierać produkt pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej, by łączny udział składników odzwierzęcych wynosił ok. 50-60%. Warto stawiać na karmy, których producenci klarownie wyszczególniają w etykiecie, jakie produkty wykorzystują. Najbardziej wartościowe jest mięso mięśni szkieletowych. Mniejszy udział w karmie powinny mieć podroby, choć i one są niezbędne w psiej diecie – wątroba i serca dostarczą czworonogowi wartościowych witamin. Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego nie są natomiast składnikiem pożądanym w psim jadłospisie.

Nie tylko mięso

Pies jest względnym mięsożercą, co oznacza, że jego dieta nie musi składać się wyłącznie z produktów odzwierzęcych. Skład karmy powinny uzupełniać warzywa oraz – w mniejszych ilościach – owoce. Twój pupil pozyska z nich m.in. witaminy oraz antyoksydanty. W dobrych jakościowo karmach znajdziesz np. marchew, bataty czy kalafior.

Dodatki dietetyczne

By karmy dla psów były odpowiednio zbilansowane, producenci wzbogacają ich składy o dodatki dietetyczne. Dzięki temu Twój pupil wraz z pożywieniem otrzymuje wszystko, czego jego organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji karmy pełnoporcjowej. Wśród dodatków dietetycznych mogą się znaleźć między innymi: cynk, żelazo, jod czy witaminy.

Oleje dobre dla psów

W karmie dobrej jakości nie może zabraknąć dodatku wartościowego oleju. Obok ryb to właśnie one są najlepszym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6. W olejach obecne są ponadto cenne witaminy, przede wszystkim E oraz D. Jakie oleje powinny trafiać do składów karm dla psów? Czworonogom dobrze służą oleje pochodzące z ryb, np. z łososia, ale nie tylko. Oleje roślinne, np. lniany, rzepakowy czy słonecznikowy, również są wartościowe dla Twojego pupila.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button