Dom

Najważniejsze zalety patelni żeliwnych

Patelnie żeliwne przez wielu określane były jako „cygańskie”, gdyż to właśnie Romowie specjalizowali się w ich wytwarzaniu. Trwałość oraz doskonałe przewodnictwo naczyń sprawiły, że znalazły one swoje miejsce zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej kuchni. Jakie są największe atuty patelni żeliwnych?

Jakie zalety ma patelnia żeliwna?

Powierzchnia żeliwnego naczynia doskonale rozprowadza ciepło, dzięki czemu można usmażyć na niej potrawy przy niewielkim natłuszczeniu bez ryzyka przywierania. Jest to szczególnie istotne dla osób kierujących się zasadami zdrowego żywienia i dbających o swoją sylwetkę. Sam proces osiągania odpowiedniej temperatury trwa stosunkowo długo, jednak dzięki temu patelnia bardzo powoli traci swoje ciepło. Żeliwa doskonale zatem sprawdzają się w duszonych potrawach, które nabierają pełnego smaku i aromatu na małym ogniu.

Patelnie tego typu stanowią również zamiennik dla naczyń żaroodpornych, dlatego że można je wkładać do piekarnika, nie obawiając się o spalenie obiadu czy kolacji. Zdolność nadawania kruchości, chrupkości i wyrazistego koloru żywności sprawia, że żeliwo chętnie wybierane jest przez prawdziwych koneserów wysokiej jakości mięsa.

Popularność naczynia w nowoczesnych oraz tradycyjnych kuchniach wynika z jego uniwersalności. Patelnie spełniają bowiem swoją funkcją nie tylko na gazowych, ale i indukcyjnych kuchenkach. Właściwości żeliwa sprawiają, że materiał ten dobrze przewodzi prąd wykazując działanie ferromagnetyczne. Dzięki temu patelnie wykonane z tego materiału stanowią lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie w porównaniu do tanich, niskiej jakości naczyń. Jakie inne zalety warto wskazać? Obróbka termiczna na patelni żeliwnej korzystnie wpływa na nasze zdrowie. W trakcie smażenia wytrącają się niewielkie ilości żelaza, wchodzącego w skład mioglogliny – białka mięśniowego. Zjawisko to sprawia, że patelnie te często stanowią kuchenne wyposażenie sportowców i trenerów personalnych, którzy po wysiłku fizycznym powinni dostarczać organizmowi pierwiastki sprzyjające regeneracji.

Jak dbać o patelnie żeliwne?

Chcąc w pełni korzystać z zalet żeliwa, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Patelnia użytkowana przez długi okres nie będzie wykazywać takich właściwości jak nowe naczynie. Warto mieć to na uwadze nie tylko podczas czyszczenia żeliwa, ale również smażenia czy też duszenia na nim potraw. Nową patelnię dobrze jest natłuścić, a następnie włożyć ją do piekarnika nagrzanego do 150 stopni Celsjusza. Kiedy żeliwo wystygnie, można usunąć pozostały olej, a sam zabieg termiczny powtórzyć kilkukrotnie.

Warto również pamiętać, że tego typu naczynia wykazują podatność na korozje. By uchronić je przed rdzą, wystarczy regularne natłuszczanie. Chcąc usunąć pozostałości potraw i nadać patelni nieskazitelny wygląd, nie zaleca się stosować silnych detergentów. Bezpieczne rozwiązanie stanowią ciepła woda oraz druciana szczotka. Nie należy również wkładać patelni do zmywarki z innymi naczyniami.

 

Patelnie żeliwne mają wiele zalet, a ich zakup od sprawdzonego producenta to doskonała inwestycja na lata. Warto jednak pamiętać o prawidłowym użytkowaniu naczynia oraz jego dobrej i regularnej pielęgnacji.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button