Uroda

6 sprawdzonych sposobów na wypadanie włosów

Z nadmiernym wypadaniem włosów, w którymś momencie życia, musi się zmierzyć praktycznie każda osoba. Z uwagi na złożoność problemu, mnogość przyczyn i czynników, które na ten proces wpływają, powstaje mnóstwo metod i recept na powstrzymanie łysienia. Część z nich skupia się wyłącznie na objawach zewnętrznych, kompletnie pomijając źródło postępującego schorzenia. Tymczasem, chcąc mieć zdrowe, gęste, lśniące i mocne włosy, trzeba zapewnić im dogłębną pielęgnację, od mieszków aż po same końce oraz zadbać o solidne podstawy do ich prawidłowego wzrostu, jakie daje zdrowo funkcjonujący organizm. Wszystkie osoby, które zaobserwowały u siebie nadmierną utratę włosów, powinny w pierwszej kolejności, zgłosić się na profesjonalną diagnostykę, która pozwoli opracować najlepszy plan leczenia. Aby uświadomić powagę problemu, przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom przerzedzania się fryzury i omówmy ogólnodostępne formy przeciwdziałania temu zjawisku.

Po czym rozpoznać nadmierne wypadanie włosów?

Na wstępie należy zaznaczyć, że każda zdrowa osoba, w warunkach fizjologicznych traci od 50 do 100 włosów dziennie. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn niezależnie od wieku i wynika z naturalnego cyklu życia włosa. Niepokój powinna wzbudzać sytuacja, gdy w krótkim czasie wychodzą one garściami, zaczynamy je znajdować nie tylko na szczotce, poduszce czy ubraniu, ale w każdym miejscu, w którym przebywaliśmy nawet przez moment.

Pacjenci często zwracają uwagę, że na ich skalpie zaczynają pojawiać się tzw. łyse placki, które z upływem czasu przybierają na rozmiarze. Wskazaniem do konsultacji ze specjalistą jest także zmiana faktury fryzury, utrata blasku, nawilżenia i sprężystości.

Budowa i cykl życia włosa

Każdy z nas ma na głowie około 85 – 140 tysięcy włosów, które z upływem czasu ulegają regularnej wymianie, a wraz z wiekiem ich liczba spada. Włos to zrogowaciały wytwór naskórka, zbudowany głównie z białka zwanego keratyną. Składa się z łodygi, korzenia oraz znajdującego się w skórze właściwej mieszka włosowego, zakończonego cebulką umieszczoną na brodawce włosa, do której dochodzą naczynia krwionośne i nerwy.

Mieszek włosowy jest „mózgiem” procesu powstawania i życia włosa. To właśnie w jego górnej części, zwanej pochewką, znajdują się komórki macierzyste, umożliwiające różnicowanie się komórek włosa i jego wzrost. Jeśli ilość komórek macierzystych jest niewystarczająca, następuje zaburzenie całego cyklu, dochodzi do osłabienia włosów i ich wypadania.

Cykl włosowy zależy od indywidualnych uwarunkowań genetycznych i wygląda inaczej dla każdego mieszka włosowego. Wzrost włosa składa się z trzech faz, następujących po sobie w stałej kolejności. Wyróżniamy:

  • fazę wzrostu, trwającą od 2 do 6 lat, podczas której komórki intensywnie się dzielą, by stworzyć nowe włosy. U zdrowej osoby w tej fazie znajduje się ok. 80-85% włosów.
  • fazę przejściową, która trwa od jednego do dwóch tygodni. W tym czasie włos zostaje wypchnięty w kierunku powierzchni skóry. W tej fazie znajduje się około 1-3% włosów.
  • fazę spoczynku obejmującą okres od 1 do 4 miesięcy. W tym czasie włos jest już całkowicie zrogowaciały i tkwi w górnym odcinku mieszka włosowego. Z upływem czasu jego cebulka staje się coraz cieńsza, aż w końcu wypada lub zostaje wypchnięta przez nowy włos. W tej fazie znajduje się zwykle ok. 13 – 15% włosów.

Oczywiście, tak to wygląda w przypadku zdrowej osoby. Wszelkie odstępstwa od fizjologicznej normy zaburzają cały cykl życia włosów i wpływają na rosnącą ilość tych, które znajdują się w ostatniej fazie. Dobra znajomość procesu powstawania włosa i jego budowy, w połączeniu z najnowszymi metodami diagnostycznymi oraz szczegółowym wywiadem medycznym, pozwalają nam na szybkie i precyzyjne określenie źródła problemu i podjęcie skutecznego leczenia.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Powodów nadmiernego łysienia jest naprawdę sporo. Można je podzielić na bezpośrednie i pośrednie, wewnętrzne i zewnętrzne, pojedyncze i złożone, okresowe i długotrwałe – ale faktem jest, że tylko ukierunkowane działania są w stanie przynieść satysfakcjonujące i stałe efekty.

W mojej praktyce najczęściej spotykam się z pacjentami, którzy tracą włosy w wyniku niewyrównanych zaburzeń hormonalnych, obciążeń genetycznych, nieleczonych chorób ogólnoustrojowych oraz schorzeń zakaźnych lub grzybiczych skóry głowy. Z nadmiernym wypadaniem włosów często mierzą się kobiety po porodzie, w okresie menopauzy, przyjmujące środki antykoncepcyjne oraz stosujące niewłaściwą pielęgnację i zbyt radykalne metody stylizacji fryzury. Niewłaściwa i niedoborowa dieta, zaburzenia odżywiania, restrykcje kaloryczne, przewlekły stres, używki – to kolejne czynniki, które mogą potęgować utratę włosów.” – dr n.med. Katarzyna Osipowicz, dermatolog, trycholog, specjalistka w transplantacji włosów.

Należy pamiętać, że organizm to maszyna składająca się z wielu wzajemnie na siebie oddziałujących procesów. Stan naszej fryzury jest uzależniony od tego, co dzieje się w naszym ciele i każda anomalia powinna zapalić w nas lampkę ostrzegawczą, skłaniając do przeprowadzenia szczegółowych badań. Prawidłowe leczenie łysienia koncentruje się przede wszystkim na dotarciu i pozbyciu się przyczyny problemu i jego zahamowaniu, a dopiero potem włącza terapie wspomagające.

Domowe sposoby na wypadające włosy

Chcąc poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów, skuszeni atakującymi nas z każdej strony reklamami, najczęściej zaczynamy od metod przeprowadzanych na własną rękę, w domowym zaciszu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „sprawdzone metody na wypadanie włosów”, a przed nami otworzy się nieskończona lista różnorodnych terapii, obiecujących niesamowite rezultaty.

Niektóre z nich, takie jak dbanie o codzienny jadłospis oraz odpowiednią podaż składników odżywczych i wody czy powstrzymywanie się od inwazyjnych metod stylizacji i farbowania włosów, na pewno wpłyną pozytywnie nie tylko na stan naszej fryzury, ale ogólne samopoczucie.

Włączanie suplementacji, zmiana kosmetyków do włosów, kupowanie coraz to nowych preparatów na porost włosów lub zabawa w samozwańczego chemika i tworzenie własnych koktajli odżywczych, może być nie tylko nieskuteczne, ale nawet potęgować problem. Dobór środków pielęgnacyjnych dla włosów skłonnych do wypadania, a także jakiekolwiek uzupełnianie niedoborów witamin i minerałów w organizmie, aby było uzasadnione i skuteczne, musi być poparte diagnostyką i wynikami badań. Dopiero po wykonaniu badań krwi, stężenia hormonów oraz obejrzeniu stanu skóry głowy podczas trichoskopii, można bezpiecznie podjąć się opracowania indywidualnego planu leczenia, obejmującego zabiegi, suplementację i właściwą pielęgnację.

Warto pamiętać, że wypadanie włosów jest tylko objawem. Zazwyczaj źródło problemu znajduje się zdecydowanie głębiej i jest dużo bardziej złożone. Tylko z pomocą doświadczonego specjalisty możliwe jest skuteczne zahamowanie łysienia i odzyskanie pięknej, zdrowej fryzury.

Jak przebiega proces leczenia łysienia?

Aby jak najlepiej dobrać metody terapeutyczne, każda odwiedzająca nas osoba zostaje objęta kompleksową opieką, na którą składa się dokładny wywiad medyczny, oględziny włosów i stanu skóry głowy oraz skierowanie na badania, które pomogą w postawieniu właściwej diagnozy. Dopiero po znalezieniu przyczyn nadmiernego łysienia, możemy przejść do stworzenia indywidualnie dopasowanego do potrzeb Pacjenta planu leczenia, dobrania najlepszego sposobu pielęgnacji oraz włączenia ewentualnych leków.

Najbardziej spektakularne efekty osiągamy poprzez połączenie kilku zabiegów leczniczych ze sobą. Wszystkie stosowane przez nas metody są całkowicie bezpieczne, bezbolesne i mało inwazyjne. Nie wymagają od Pacjentów poddania się hospitalizacji czy długiemu okresowi rekonwalescencji. Z uwagi na różnorodne podłoże łysienia, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak długo potrwa cały okres terapeutyczny, możemy tylko obiecać, że nie ma dla nas przypadków, którym nie potrafimy pomóc.

Sprawdzone metody na wypadanie włosów

W procesie leczenia wypadania włosów opieramy się o najskuteczniejsze zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, dokładnie przebadane preparaty, sterydy i leki przeciwko łysieniu, a w przypadkach, gdy to nie wystarcza, przeprowadzamy przeszczepy włosów.

  1. Najpopularniejszym zabiegiem walczącym z przerzedzająca się fryzurą jest mezoterapia igłowa. Polega na wstrzykiwaniu bezpośrednio w skórę głowy niewielkich ilości preparatów, specjalnie przygotowanych pod potrzeby danego Pacjenta. Zwykle w skład takich substancji wchodzi witamina A, B, C, E oraz B5, kwas hialuronowy, peptydy, kofeina oraz mikroelementy.
  2. Poza takimi koktajlami odżywczymi do przeprowadzania mezoterapii rewelacyjnie sprawdza się także autologiczne osocze bogatopłytkowe, wyizolowane z krwi własnej Pacjenta, zawierające witaminy, elektrolity, substancje odżywcze i czynniki wzrostu. Dzięki celowemu działaniu i głębokiemu przenikaniu składników aktywnych zabieg wyróżnia się ogromną skutecznością. Rezultaty mezoterapii to poprawa jakości włosów, ich szybszy wzrost i zahamowanie nadmiernego wypadania oraz zdrowa skóra głowy.
  3. Innowacyjnym sposobem leczenia łysienia jest karboksyterapia skóry głowy. Ta naturalna i mało inwazyjna metoda wykorzystuje działanie medycznego dwutlenku węgla, aplikowanego do skóry głowy przez cieniutką igłę. W trakcie zabiegu dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi, co wpływa na lepsze dotlenienie oraz odżywienie mieszków i cebulek włosowych. Rezultaty są widoczne po wykonaniu 3 – 4 zabiegów. Następuje zahamowanie wypadania włosów, stymulacja procesów regeneracyjnych, synteza nowego kolagenu oraz elastyny, poprawa jakości i gęstości włosów, a także stanu skóry głowy. Karboksyterapię można z powodzeniem łączyć z zabiegiem mezoterapii igłowej.
  4. Na szczególną uwagę zasługuje Peptydowa terapia wypadania włosów Dr Cyj Hair Filler. Jest to pierwszy na świecie preparat peptydowy, wspomagający odrastanie włosów oraz zatrzymujący ich wypadanie. Swoją wysoką skuteczność zawdzięcza połączeniu kwasu hialuronowego z kompleksem siedmiu peptydów, co wpływa na wielopłaszczyznowe działanie. Zabieg polega na zaaplikowaniu preparatu w skórę głowy, za pomocą cienkiej igły. Zaleca się wykonanie 4 serii iniekcji co dwa tygodnie. Efekty terapii są widoczne po około 14 dniach od jej rozpoczęcia. Włosy przestają wypadać, następuje stymulacja oraz odnowienie mieszków włosowych i wyraźne odżywienie skóry głowy.
  5. W leczeniu niektórych rodzajów łysienia sięgamy także po leczenie farmakologiczne wypadania włosów, zgodne z zaleceniami FDA oraz Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Mogą to być podawane zewnętrznie na skórę głowy preparaty z minoksydylem, notujące skuteczność w terapii łysienia androgenowego, glikokortykosteroidy, które stosujemy, gdy przyczyna ma podłoże immunologiczne lub finasterydów w przypadku, gdy nadmierne wypadanie włosów jest spowodowane czynnikami genetycznymi.
  6. U Pacjentów, u których doszło do uszkodzenia mieszków włosowych, a wszystkie inne zastosowane metody zawiodły, przeprowadzamy przeszczep włosów. FUE WAW DHI to najnowocześniejsza na świecie metoda hybrydowa, pozwalająca za pomocą punktowej igły przetransportować mieszki włosowe z okolicy dawczej do miejsc, dotkniętych problemem łysienia. Technika DHI pozwala na pełną kontrolę głębokości, kierunku oraz kąta wzrostu włosa. Przeszczep jest mało inwazyjny, precyzyjny, całkowicie bezpieczny i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Zastosowanie materiału pobranego bezpośrednio od Pacjenta pozwala uniknąć możliwości odrzucenia go przez organizm oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej. Przez to, że specjalista nie używa skalpela, zabieg nie pozostawia blizn ani szwów. Włosy możemy przeszczepić w obszar zakoli, brody, czubka głowy, brwi czy okolice łonowe. Rezultaty zabiegu są spektakularne – zahamowane zostaje wypadanie włosów, rozpoczyna się proces ich odrastania, fryzura staje się gęstsza, lśniąca i zdrowo wyglądająca.

Wszystkie metody leczenie wypadających włosów są dostępne w Klinice OT.CO w Warszawie tutaj: https://klinikaotco.pl/dzial/diagnostyka-i-terapia-lysienia/

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button