Zdrowie

5 sygnałów, że czas udać się na odwyk alkoholowy

Alkohol w Twoim życiu jest właściwie od zawsze, więc trudno Ci wskazać konkretny moment, w którym kieliszek przestał być już jedynie dodatkiem do spotkań towarzyskich, a stał się codziennością? Powoli uświadamiasz sobie, że picie na dobre wymknęło Ci się spod kontroli i stało się nałogiem? Jeśli nie radzisz sobie z uzależnieniem we własnym zakresie, jedynym rozwiązaniem może być odwyk. Poznaj sygnały, które świadczą o tym, że to już czas na detoks połączony z terapią leczenia alkoholizmu.

Problemy w życiu osobistym lub zawodowym

Nie wykonujesz swoich obowiązków w pracy tak efektywnie, jak kiedyś i szef wyraźnie daje Ci to do zrozumienia? Jeśli poza zwiększeniem ilości wypijanego alkoholu w Twoim życiu nie zmieniło się nic, co negatywnie przełożyłoby się na wyniki w pracy, to prawdopodobnie w napojach wyskokowych tkwi źródło problemu. A może bliskie osoby zaczynają się od Ciebie odsuwać i niechętnie spędzają z Tobą czas, szczególnie wtedy, gdy na stole obecny jest alkohol? Ty możesz nie dostrzegać jeszcze związku pomiędzy alkoholem a pogorszeniem relacji zawodowych i osobistych, ale osoby z Twojego najbliższego otoczenia zauważyły już problem i warto im zaufać.

Poczucie przymusu dalszego picia

Po kolejnej poważnej rozmowie z przełożonym odczuwasz silną potrzebę sięgnięcia po alkohol i odliczasz tylko godziny do wyjścia z biura? W taki sam sposób reagujesz na wszystkie stresujące sytuacje? Alkohol nie jest rozwiązaniem problemu, ale problemem samym w sobie. Jeśli zauważasz, że tracisz kontrolę nad piciem i coraz częściej sięgasz po szklankę nieświadomie, bo odczuwasz silny przymus, to znak, że dzieje się coś niedobrego i czas na detoks. Podjęcie leczenia nie jest wstydem, ale wyrazem odwagi do zmian na lepsze – zadzwoń do specjalistycznego ośrodka i poproś o pomoc.

Stwarzanie zagrożenia dla siebie i innych

Gdy uzależnienie od alkoholu jest już w zaawansowanym stadium, jednym z jego najniebezpieczniejszych objawów jest stwarzanie zagrożenia dla samego siebie lub innych osób. Czerwoną flagą jest wykonywanie obowiązków zawodowych pod wpływem alkoholu. Do nieszczęścia może doprowadzić również picie alkoholu w czasie, gdy pod Twoją opieką są dzieci. Skrajnie nieodpowiedzialne jest prowadzenie samochodu w stanie upojenia. Jeśli dotyczy Cię choć jedna z opisywanych tu sytuacji, sięgnij po pomoc, zanim będzie za późno.

Objawy fizyczne

Kolejnym objawem, który powinien sprawić, że sięgniesz po słuchawkę i wykręcisz numer do ośrodka leczenia alkoholizmu, są symptomy fizyczne. Ze zdrowiem nie ma żartów. Długotrwałe picie dużych ilości alkoholu może powodować między innymi drżenie mięśni, rozwolnienie, potliwość czy zawroty głowy. Problemy ze snem, stany lękowe oraz depresja to kolejne z objawów, który powinny skłonić Cię do zapisania się na detoks i terapię.

Motywacja do zmian

Twoi bliscy mogą prosić i zachęcać Cię do leczenia, ale sami niczego nie wskórają. Aby odwyk i terapia przyniosły rezultaty, to Ty musisz chcieć życia w trzeźwości. Jeżeli czytasz ten tekst, prawdopodobnie masz już świadomość istnienia problemu. Teraz wystarczy już tylko zrobić ostatni krok i skontaktować się z wybranym ośrodkiem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button