Łysienie androgenowe to jedna z najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Związane jest z nadwrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron. Choroby tej nie można w pełni wyleczyć, jednak istnieją sposoby, aby skutecznie powstrzymać proces łysienia.
Czym jest łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe to przewlekła choroba mieszków włosowych, w wyniku której następuje ich miniaturyzacja i utrata zdolności do tworzenia nowych włosów. Najczęstszą przyczyną łysienia androgenowego są czynniki genetyczne, jednak znaczącą rolę mogą też odgrywać zaburzenia hormonalne. Objawy początkowo mogą nie budzić większego niepokoju – pojawiają się delikatne zakola, jednak z czasem linia włosów cofa się do szczytu głowy. Włosy są znacznie cieńsze, krótsze i jaśniejsze. Proces łysienia u niektórych pacjentów przebiega znacznie gwałtowniej, prowadząc do utraty kosmków w krótkim czasie.
Jak leczyć łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe nie jest w pełni wyleczalne, jednak istnieją sposoby, aby powstrzymać proces łysienia. Najskuteczniejsze u większości pacjentów jest połączenie terapii farmakologicznej z zabiegami pielęgnacyjnymi. Leczenie łysienia androgenowego polega na:
- przyjmowaniu doustnych preparatów z finasterydem – pierwsze efekty przyjmowania leku widoczne są po około 6 miesiącach, jednak u niektórych pacjentów, ze względu na działania niepożądane, może zajść potrzeba przerwania terapii,
- terapii miejscowej z preparatami na bazie minoksydylu – efekt utrzymuje się w trakcie leczenia i kilka tygodni po jego zakończeniu,
- terapii miejscowej z ampułkami na bazie Animexilu – efekty widoczne są po 6 tygodniach regularnego stosowania ampułek.
W kontekście zabiegów trychologicznych, bardzo polecane są:
- mezoterapia,
- terapia osoczem bogatopłytkowym,
- zabiegi laserowe,
- peelingi kawitacyjne.
Łysienie androgenowe – jak długo trwa leczenie?
Leczenie łysienia androgenowego powinno przebiegać dwutorowo. Z jednej strony pacjent powinien pozostawać pod opieką lekarza, z drugiej strony przyda się również pomoc specjalisty, jakim jest trycholog. Zadaniem lekarza jest dobór odpowiednich preparatów doustnych – zarówno popularnych leków, jak i w przypadku wielu kobiet środków antykoncepcyjnych. Natomiast trycholog zajmuje się leczeniem miejscowym oraz przeprowadzaniem różnego typu zabiegów, które dobierane są w zależności od kondycji skóry głowy i stopnia zaawansowania choroby. Terapia najczęściej trwa kilka miesięcy, jednak ze względu na częste nawroty choroby zaleca się profilaktyczne zabiegi trychologiczne również po jej zakończeniu.