Coś na ząb

Wina gruzińskie – poznaj ich smak

Na sklepowych półkach nietrudno odnaleźć wina włoskie, francuskie czy bułgarskie. Ile jednak osób próbowało lub choćby słyszało o winach gruzińskich? Tymczasem Gruzja to region o najstarszych tradycjach winiarskich na świecie! Warto więc przy następnej okazji zrezygnować ze znanego już wina, a w zamian spróbować jednego z wielu aromatycznych gruzińskich trunków. Jakie wyróżniamy szczepy, regiony upraw oraz najpopularniejsze gruzińskie wina – o tym w dzisiejszym artykule.

Skąd w Gruzji wzięło się wino?

Szacuje się, że mieszkańcy terenów znajdujących się obecnie na terytorium Gruzji rozpoczęli uprawę winorośli już ok. 7 tysięcy lat temu p.n.e.! Stało się to za sprawą ciekawej obserwacji – sok z winogron, który pozostawiano na czas zimy w zagłębieniach zamieniał się w smakowity napój, jakim było wino. Gruzini postanowili zatem rozpocząć produkcję tego trunku na większą skalę. W tym celu wytwarzali naczynia z gliny o nazwie kwevri, do których wlewano winogronowy sok, a następnie wypełnione kwevri zakopywano w ziemi, dzięki czemu wino miało idealną temperaturę do fermentacji. Tę metodę produkcji wina wykorzystuje się w Gruzji do dziś, a co więcej, została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Jakie wyróżniamy regiony upraw?

W Gruzji odnaleźć można pięć głównych regionów winiarskich. Są to:

  • Kachetia – najważniejsze i największe miejsce produkcji winorośli w Gruzji
  • Imeretia – drugi największy region winiarski Gruzji
  • Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia – jeden z najbardziej prestiżowych regionów uprawy winorośli
  • Wybrzeże Czarnomorskie
  • Kartlia.

Wszystkie regiony dzielą się dodatkowo na mikroregiony (inaczej apelacje), które obejmują kilka miejscowości. Mikroregiony są szczególnie ważne w przypadku win wysokiej jakości, gdyż dla Gruzinów to właśnie region, z którego pochodzi wino jest najważniejszym czynnikiem, a nie szczep, jak w przypadku win z większości z innych regionów. Dlatego zarówno wino czerwone, jak i białe może występować pod tą samą nazwą.

Szczepy gruzińskich winorośli

Gruzja to kraj posiadający niezwykle szeroki wachlarz winnych szczepów – w tym kraju występuje niemal 500 różnych odmian winorośli! Jednak najważniejsze z nich to Saperavi i Rkatsiteli. Pierwszy z nich to najpopularniejszy w Gruzji szczep win czerwonych, a sama nazwa oznacza „kolor” lub „barwnik”. Natomiast Rkatsiteli to najczęstszy gruziński szczep win białych. Jednak, tak jak już zostało to wspomniane, dla Gruzinów ważniejszy od odmiany jest region, z którego pochodzi wino. Co więcej, częstym zjawiskiem są również mieszanki regionalnych odmian winorośli, przez co trudno byłoby określić szczep wykorzystanej winorośli.

Sprawdź jakie wina gruzińskie oferujemy na wybieramwino.pl.

Najpopularniejsze wina gruzińskie – jakie wybrać?

Na początek warto zauważyć, że decydując się na którekolwiek z gruzińskich win, będziemy mieć do czynienia z napojem wyjątkowym, gdyż szczepy uprawiane w Gruzji nie występują w żadnym innym miejscu na świecie. Co więcej, warto także odrzucić zasadę, że to wino wytrawne jest najlepszym rodzajem tego trunku, gdyż gruzińskie wino półsłodkie czy półwytrawne często cechuje się wyższymi standardami niż wytrawne z innych obszarów świata. Nie pozostaje więc nic innego niż przekonać się samodzielnie które z niezwykłych gruzińskich win najbardziej przypadnie nam do gustu poprzez degustację różnych odmian!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button