Dom

Produkcja krok po kroku, czyli jak papier toaletowy trafia na nasze półki?

Prosty wynalazek, jakim jest papier toaletowy, odmienił życie wielu ludzi. Trudno dziś wyobrazić sobie bez niego wizyty w toalecie. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób powstaje i jakie są konkretne etapy jego produkcji. A czy Ty wiesz, jaką drogę musi pokonać papier, by znaleźć się w Twojej łazience?

Na początku były rośliny

Papier toaletowy, który dzisiaj znamy, wytwarzany jest z włókien roślinnych – czyli celulozy. Ta z kolei otrzymywana jest z roślin takich jak buk, świerk, jodła, topola, trzcina czy zboża. Na rynku dostępne są warianty pozyskiwane z czystej celulozy lub z makulatury. Tylko od nas zależy, na który papier się zdecydujemy i czy stawiamy na komfort, czy na ekologiczne rozwiązania. Papier z celulozy jest niesamowicie miękki i wytrzymały, z kolei makulaturowy bywa szorstki oraz nieprzyjemny w dotyku, co nie każdemu przypadnie do gustu. Na pewno ma on dużo mniejszą wydajność oraz trwałość, więc musimy zużyć go na raz znacznie więcej, co automatycznie przekłada się na koszt. Nie zawsze możemy zdecydować się na zakup papieru celulozowego i nie chodzi tutaj bynajmniej o cenę. Miękki i wytrzymały papier, który tak chętnie wieszamy w naszej toalecie, jest poddawany wybielaniu oraz barwieniu, co może przyczyniać się do powstawania reakcji alergicznych u osób z wrażliwą skórą oraz u dzieci. Dlatego czasami wskazane jest używanie klasycznego, szarego papieru z makulatury, który jest w pełni naturalny.

Od celulozy do pachnącej rolki

Trudno uwierzyć, że pachnąca, kolorowa rolka, która zdobi naszą łazienkę swoimi tłoczeniami i wyjątkowym kolorem, kiedyś była zwykłą, szarą masą. A jednak! Produkcję można podzielić na pięć etapów. Po uzyskaniu celulozy z roślin przygotowujemy z niej masę papierniczą, która następnie łączona jest w tzw. zwartą masę. Następnie jest ona odwadniania oraz suszona. Kolejnym krokiem jest nawijanie produktu na rolki oraz przeprowadzenie dokładnych testów jakości. Wszystko po to, aby produkt był trwały i wydajny oraz zadowalał konsumenta swoją formą i wytrzymałością. Przedostatnim etapem jest nadawanie rolkom wyglądu i zapachu. To w tym momencie przeprowadzane jest barwienie i perfumowanie oraz wykonywanie ozdobnych żłobień. Tak przygotowany papier pakuje się w opakowania i dostarcza do sklepów. A teraz kolej na nasz ruch! Możemy śmiało ruszyć do sklepu i znaleźć papier, którego wygląd, zapach oraz kolor najbardziej nam odpowiada. A jest w czym wybierać!

Wśród półek z kolorowymi rolkami

Wybierając papier, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: na czym najbardziej nam zależy? Jeśli idea ekologii jest nam bliska, to sięgajmy po papier makulaturowy. Z kolei chcąc postawić na własny komfort i wygodę, zdecydujmy się na ten wykonany z celulozy. Możemy wybierać spośród opakowań zawierających różną ilość rolek, różną ich grubość oraz kolorystykę. Warto również zwracać uwagę, z ilu warstw jest wykonany papier. Rolki oferujące papier wielowarstwowy na pewno okażą się bardziej wydajne, co przełoży się być może na niższy koszt. Firma Velvet bez dwóch zdań zaskoczy nas wielkością asortymentu, jaki znajdziemy na sklepowych oraz drogeryjnych półkach. Nie bez powodu jest ona wiodącą marką, która słynie z wysokiej jakości wyrobów higienicznych. Velvet oferuje również nawilżany papier toaletowy, który świetnie sprawdza się w podróży i w odróżnieniu od niektórych chusteczek nawilżanych jest niesamowicie delikatny i doskonale sprawdza się w pielęgnacji okolic intymnych nawet u dzieci.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button