UrodaZdrowie i Uroda

Pielęgnacja okolic oczu – dowiedz się, jak prawidłowo o nią zadbać

Skóra pod oczami jest bardzo cienka i delikatna, a wobec tego szczególnie narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. To właśnie w okolicach oczu widoczne mogą być pierwsze oznaki starzenia – zmarszczki, bruzdy i tzw. dolina łez. Dlatego pielęgnacja okolic oczu powinna być kompleksowa i obejmować zarówno stosowanie odpowiednich kosmetyków, jak i profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega pielęgnacja okolic oczu w domu,
  • jak wygląda profesjonalna pielęgnacja okolic oczu laserem,
  • kiedy warto sięgnąć po kwas hialuronowy.

Skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka i delikatna. Zawiera niewielkie ilości tkanki podskórnej, jest właściwie pozbawiona gruczołów potowych, niezbyt dużo jest w niej również gruczołów łojowych. Sprawia to, że jest bardziej wrażliwa, słabiej nawilżona i bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych niż skóra innych partii ciała.

Czynników, które mogą się przyczyniać do jej przesuszania, osłabiania i szybszego starzenia się jest naprawdę wiele – począwszy od ekspozycji na światło (zarówno słoneczne, jak i sztuczne, emitowane przez ekrany i monitory), poprzez palenie papierosów, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, aż po niewłaściwą dietę oraz picie za małych ilości wody. Nie można również zapominać, że obojętne dla kondycji skóry nie są mruganie i tysiące ruchów wykonywanych codziennie przez gałki oczne,

Wszystko to sprawia, że to właśnie wokół oczu często widać pierwsze oznaki starzenia – tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki wokół zewnętrznych kącików oczu, suchość skóry, cienie, worki oraz dołki pod oczami, zwane doliną łez. Dlatego okolice oczu wymagają szczególnej, kompleksowej pielęgnacji – domowej oraz profesjonalnej.

Pielęgnacja okolic oczu w domu – najważniejsze zasady

Aby jak najdłużej zachować młody wygląd okolic oczu i hamować procesy starzenia się, warto przestrzegać poniższych zasad:

  • Konieczny jest codzienny dokładny demakijaż oczu przy użyciu dopasowanego do potrzeb mleczka lub płynu. Skóry nie wolno trzeć: należy przykładać do niej nasączony kosmetykiem wacik i poczekać, aż rozpuści makijaż.
  • Na półce w łazience muszą się znaleźć odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji okolic oczu. Krem pod oczy może mieć w składzie m.in. kwas hialuronowy, glicerol, aminokwasy, ceramidy i kwasy tłuszczowe, witaminy A, E i C.
  • Raz na jakiś czas warto wykonać domowy zabieg pielęgnacyjny na okolice oczu. W tym celu wystarczy położyć na powieki plastry zielonego ogórka albo specjalne żelowe okłady, które wcześniej przez jakiś czas chłodzi się w lodówce.

Laser frakcyjny pod oczy – na zmarszczki i worki pod oczami

Pielęgnacja okolic oczu w gabinecie kosmetycznym może obejmować wiele różnych zabiegów – jednym z nich jest laser frakcyjny pod oczy. Energia lasera frakcyjnego skierowana na skórę wokół oczu tworzy w niej niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia, co natychmiast przyspiesza naturalne procesy regeneracji skóry. Pobudzona zostaje także produkcja kolagenu, czyli białka odpowiedzialnego m.in. za jędrność i elastyczność skóry.

Przez kilka dni po zabiegu skóra może być obrzęknięta, napięta i swędząca. Przez około 7 dni należy unikać słońca, dbać o nawilżenie skóry oraz zrezygnować z gorących kąpieli. Efekty zabiegu widoczne są po 3-4 tygodniach – skóra wokół oczu jest lepiej nawilżona, zmarszczki są wygładzone, redukcji ulegają worki i cienie pod oczami. W zależności od stopnia zaawansowania zmian zalecone może być wykonanie serii 3-5 zabiegów.

Profesjonalna pielęgnacja okolic oczu – zabiegi kwasem hialuronowym

Bardzo skuteczne w odmładzaniu okolic oczu są również zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego – bezpiecznego wypełniacza, przy pomocy którego można zlikwidować cienie pod oczami oraz wypełnić tzw. dolinę łez. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego wypełniają ubytki tkanek powstające na skutek procesów starzenia, nawilżają skórę, a także redukują drobniejsze i głębsze zmarszczki.

Aplikacja preparatu odbywa się przy pomocy igły lub z wykorzystaniem cieniutkiej kaniuli. Efekty widoczne są od razu i zależnie od indywidualnych predyspozycji oraz zastosowanego wypełniacza utrzymują się od 7 do nawet 24 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button