ZdrowieZdrowie i Uroda

Jak złagodzić bóle miesiączkowe? Poznaj te skuteczne sposoby!

Bóle miesiączkowe to nic nadzwyczajnego. Większość z nas ma swoje patenty na przetrwanie trudnych dni. Jednak co w sytuacji, gdy ból nie daje nam normalnie funkcjonować?

Zbyt bolesna menstruacja zwiastunem choroby?

To normalne, że czujemy ból, napięcie, czy dyskomfort podczas miesiączki. Bóle menstruacyjne nie powinny jednak zaburzać normalnego funkcjonowania. To, że odczuwasz skurcze lub dyskomfort nie musi Cie martwić, problem pojawia się wtedy, gdy ból nie daje ci żyć, a nawet towarzyszą mu gorączka, wymioty, czy też biegunka.

Powodem bardzo bolesnego miesiączkowania bowiem może być poważna choroba taka jak endometrioza, zespół policystycznych jajników, czy wady w budowie macicy. Dlatego, jeśli ból się utrzymuje i jest silny, powinnaś zgłosić się do ginekologa.

Przyczyną bólu może być również problem z kręgosłupem, czy miednicą. Może się jednak okazać, że nic ci nie dolega, tylko po prostu taka twoja natura. Często bywa tak, że po pierwszej ciąży kobiety, które skarżyły się na silne bóle menstruacyjne przed stanem błogosławionym, po porodzie mają zupełnie bezbolesne miesiączki.

Bóle miesiączkowe – jak sobie z nimi radzić?

Jeśli dolegliwości nie wynikają z choroby, a ty mimo to nie potrafisz sobie z nimi poradzić, oto sprawdzone sposoby na bóle miesiączkowe:

  • Środki przeciwbólowe ( z wyjątkiem aspiryny, ponieważ zawiera kwas acetylosalicylowy, który może doprowadzić to wzmożonego krwawienia).
  • Ciepły okład. (najlepiej sprawdzi się termofor, ciepło rozkurczy mięśnie i przyniesie ulgę).
  • Leki rozkurczające. ( podobnie jak termofor, przyniosą ulgę w skurczach, a tym samym w bólu)
  • Odpoczynek. Jeśli zastanawiacie się, co na bóle miesiączkowe, odpowiedz jest prostsza niż się wydaje. Po prostu ubierzcie się wygodnie, połóżcie w łóżku, odpalcie ulubiony serial i pozwólcie ciału odpocząć.
  • Ciepły prysznic.

Skąd się biorą bóle miesiączkowe?

Bóle miesiączkowe są wynikiem nadprodukcji prostaglandyn, które wywołują nagłe, silne skurcze macicy. Skurcze te powodują bolesność. Mogą one być bardziej wyczuwalne z okolicy krzyżowej kręgosłupa lub mogą być bezpośrednio umiejscowione w miednicy (co może być zwiastunem choroby, np. endometriozy).

Musimy pamiętać, że miesiączka to czas, gdy organizm przygotowuje się do potencjalnej ciąży. W związku z tym faktem nasz organizm produkuje progesteron, który odpowiada za rozrost błony śluzowej macicy (endometrium), następnie, gdy do zapłodnienia nie dojdzie, a tym samym do zagnieżdżenia zarodka, błona ta złuszcza się, to pierwsza potencjalna przyczyna bólu. Kolejna powiązana z tym procesem, to wydawalnie złuszczonego endometrium. Aby niepotrzebny nadmiar błony mógł opuścić nasz organizm, dochodzi do skurczów macicy.

Co powinno wzbudzić naszą czujność?

Ponieważ odczuwanie bólu jest uczuciem subiektywnym i ciężko z marszu stwierdzić, czy bóle menstruacyjne są zbyt intensywne warto wiedzieć, jakie objawy towarzyszące powinny obudzić naszą czujność.

Jeśli sposoby na bóle miesiączkowe zawodzą, a do tego podczas okresu mamy takie dolegliwości jak biegunka, wymioty, zaburzenia nastroju, odczuwamy duże zmęczenie, czy zmagamy się z zawrotami głowy to znak, że coś jest nie tak. Ponadto symptomem sygnalizującym przykładowo problemy hormonalne w organizmie jest nagłe zatrzymanie wody w organizmie i puchnięcie.

Natura nie jest sprawiedliwa

Znajdą się takie kobiety, które nie zrozumieją dlaczego masz zwolnienie lekarskie na czas miesiączki, jak i również będą takie, które na wieść o twojej przypadłości z lękiem opowiedzą ci o chorobie, która je dotknęła, a jej objawem były silne bóle miesiączkowe. Kluczem do zrozumienia swojego organizmu i pogodzenia się z jego fizjologią jest akceptacja. Jednak nie bagatelizuj sygnałów dobiegających z twojego ciała, jeśli cokolwiek wzbudza twój niepokój, zgłoś się do lekarza. 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button